Kamu Personeli Alımlarında Yeni Dönem! Mülakat Kaldırılıyor

Kamu Personeli Alımlarında Yeni Dönem! Mülakat Kaldırılıyor

İş niteliğinin gerektirdiği durumlar dışındaki mülakat uygulamaları kaldırılacak. Atamalar, merkezi sınav sonuçlarına göre gerçekleştirilecek. İşte haberin detayları.

Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı, İnsan Hakları Eylem Planı kapsamında kamu düzeninde değişiklik yapılması iddiası gündeme geldi. Paylaşılan bilgilere göre, kamu görevine ilk kez yapılacak atamalarda mülakat kaldırılacak. İş niteliğinin gerektirdiği durumlar dışında, mülakat gerçekleştirilmeyecek. Kamu tayinleri, merkezi sınav sonuçlarına göre gerçekleştirilecek.

Milyonlarca KPSS adayının en büyük temennisi kamuda MÜLAKAT engellinin kalması. Bu kapsamda medyada yer alan en küçük detayı haberleştirerek mülakatın  kaldırılması için konuyu GÜNDEMDE tutmaya devam ediyoruz.

Mahkemelerden Çıkan Farklı Kararların Önüne Geçilecek

Bazı durumlarda, mahkemelerden çıkan farklı kararlar, vatandaşların yargıya olan güvenini zedeliyordu. Bu durumu ortadan kaldırmak isteyen Adalet Bakanlığı, önemli bir icraat yapmaya hazırlandığı iddiası Milyonlarca KPSS adayını heyecanlandırdı. Bu kapsamda, yüksek mahkemelerde sorumlu dairelerin katılımı ile düzenli toplantılar gerçekleştirilecek. Yapılacak olan toplantılarda, mahkemelerde aynı konu üzerine farklı kararların çıkması engellenecek. Devam eden süreçlerde, yapılacak değerlendirme baz alınarak ilerlenecek.

Kamu Daha Fazla Titiz Davranacak

Açıklanan tüm bu durumların yanında, kamuda gerçekleşen “Tedbirsiz ve dikkatsiz” davranışların sonucunda insan hayatının zarar görmemesi sağlanacak. Gerek kamuda çalışan düzenleyici gerekse kamu görevini yürüten merci, tüm tedbirleri titizlikle alacak, yapılan uygulamayı takip edecek.

Ayrıca farklı bir meslek icra eden vatandaşların, avukatlık stajı yapmasına izin verilecek. Kamuda çalışan avukatların ise çalışma şartları ve özlük haklarında iyileştirme yapılacak.

Vatandaşa Olan Hassasiyet Artırılacak

Toplumdaki insan hakları bilincini artırmak sebebiyle, din görevlisi vatandaşlara da “Temel insan hakları eğitimi” verilecek. Kurumlarda bulunan mülki idare amirler ve üst kademe yöneticiler ile insan hakları hassasiyetini artırmaya yönelik çalışmalar yapılacak.

Vatandaşların, adalet hizmetine erişimini daha kolay hale getirmek için başlatılan, “İstanbul Havalimanı 7 gün 24 saat adliye uygulaması” yoğunluk yaşanan diğer havalimanlarında da çalışır hale getirilecek. Önümüzdeki süreçte, Ankara ve Antalya gibi yolcu yoğunluğu bulunan havalimanlarında bu uygulamaya geçilmesi planlanıyor.

Uygulama, dünyada bir ilk olarak sadece İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştiriliyor. Bu sayede, vatandaşın havalimanında yaşadığı adli sorunlar hızlı bir şekilde çözülebiliyor. Burada bulunan mahkemeler, havalimanında işlenecek suçların soruşturma ve para cezası işlemleri için yetkili bulunuyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
18 Yorum