Kamu Personeli Olmayan Aile Sağlığı Çalışanlarına Kadro TBMM’de

Kamu Personeli Olmayan Aile Sağlığı Çalışanlarına Kadro TBMM’de

Nisan 2021 itibarıyla sağlık alanında bazı düzenlemeler hakkında kanun hükmünde kararnamede değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi TBMM’ye geldi. İşte detaylar ve teklifin içeriğinde kadro istenen birimler.

2021 Nisan ayı itibarıyla TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna “Sağlık Alanında Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” geldi. Teklif ile kamu görevlisi olmayan aile sağlığı çalışanlarının, talepleri halinde, halen yürütmekte oldukları hizmetleri aynı şekilde yerine getirmeye devam etmek üzere ve Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak sınavda başarılı olmak şartıyla, ihdas edilecek sözleşmeli personel pozisyonlarına geçirilmeleri öngörülmektedir.

Neden Aile Sağlığı Çalışanlarına Kadro Talep Ediliyor?

Sağlık sisteminde birden fazla kategoride istihdam sağlanmaktadır. Bunların arasında en dezavantajlı kesim, ebe, hemşire, ATT ve Sağlık memuru statüsünde görev yapan kamu personeli olmayan Aile Sağlığı çalışanlarıdır. Resmi Gazete’de yayımlanarak 24.11.2004 tarihli yürürlüğe giren 5258 sayılı “Aile Hekimliği Kanunu” ile birinci basamak sağlık hizmeti sağlamak, bireyin ve toplumun ihtiyaçları doğrultusunda koruyucu sağlık hizmetini sunmak, kişisel sağlık kayıtlarının tutulması ve bu hizmetlere eşit erişimin sağlanması amacıyla Aile Sağlığı Merkezleri kurulmuştur.

Bakanlık veya diğer kamu kurum ve kuruluşları personelinin, kurumlarınca muvafakati ile sözleşme imzalayarak aile sağlığı çalışanı olabileceği gibi 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesindeki şartları taşıyan kamu görevlisi olmayan ebe, hemşire, acil tıp teknisyeni ve sağlık memurları da sözleşmeli olarak aile sağlığı çalışanı olabilmektedir.

Bakanlığın Yapacağı Sınavla Kadro

Aile sağlığı çalışanları, 5258 Sayılı Aile Hekimliği Kanunu’na tabi olarak hizmet vermektedir. Aile sağlığı çalışanları, kamu personeli olarak nitelendirilme, kamu kurumunda çalıştıkları halde kamu dışı çalışan olarak sınıflandırılmaktadır. “Kamu dışı çalışan” olarak nitelendirilen aile sağlığı çalışanları, kendilerine nöbet, eğitim gibi durumlarda kamu kuralları uygulanmakta ve kamu kurumlarında çalışan sağlık görevlileri ile eşit iş, sorumluluk ve görevleri yapmalarına karşın pek çok haktan mahrum kalmaktadırlar.

Sağlık Hizmetlerinin bir bütün olduğu düşünüldüğünde, personel temininde güçlük çekilen yerlerde istihdam edilen bu fedakar emekçilere insani ve evrensel gerçekler bağlamında asgari yaşam standartlarının tesis edilmesi ve geleceğe güvenle bakabilmeleri için teklifimizin kabul edildiği gün itibariyle var olan personelin yaptıkları iş ile ilgili Sağlık Bakanlığı’nın uygulayacağı sınav ile kadroya geçmeleri sağlanacaktır

Aile sağlığı çalışanlarının yeni atandıkları kadrolara ilişkin olarak yapılan sözleşme ücreti, aylık, ek gösterge, ikramiye, her türlü zam ve tazminatlar, makam tazminatı, temsil tazminatı, görev tazminatı, ek ücret, ek ödeme ve benzeri adlar altında yapılan her türlü ödemeler ile diğer mali hakları toplamının net tutarından fazla olması hâlinde aradaki fark tutarı, atandıkları pozisyonlarda kaldıkları sürece farklılık giderilinceye kadar herhangi bir vergi ve kesintiye tâbi tutulmaksızın tazminat olarak ödenmesi sağlanacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.