Kamu Personeli Seçme Sınavı Ücretleri Kaldırılmalıdır

Kamu Personeli Seçme Sınavı Ücretleri Kaldırılmalıdır

Kamu Personeli Seçme Sınavı ücretleri 55 lira olarak belirlendi fakat sınavlar devletin sunduğu bir hizmet olarak ele alınmalı ve vatandaşlardan ücret alınmamalı.

Lise, önlisans mezunları için KPSS başvurularının başladığını daha önceki haberlerimizde bildirmiştik. Fakat sınava başvuran vatandaşların önüne küçük bir engel çıkıyor. Bu engel de KPSS  başvurularından önce alınan sınav ücreti.

Bu sorun için bizler iki adet çözüm sunuyoruz. Birinci çözümümüz devlet, kamu hizmeti olarak sınavları öğrencilere ücretsiz olarak yapacak. Sonuçta KPSS’ye giren kişilerin çoğu işsiz ve bir de sınav ücreti ödenmesi onlar için sıkıntı doğurur.  Sınavlar ücretsiz olursa yine değişen bir şey olmaz ve başvuran adaylar da bundan dolayı sıkıntı çekmezler.

İkinci bir öneriye gelirsek; sınava girişlerden önce yine para alınsın. Fakat atamaları yapılmayan kişilerin sınav ücretleri tekrar onların banka hesaplarına yatırılsın. Bu sınava giren kişiler böylece her sene ekstradan sınav ücreti ödememiş olurlar, aynı zamanda maddi açıdan sıkıntıda olanlar varsa daha da fazla sıkıntıya düşmezler. Sınavlara sadece parası olan değil, o kadar yıl çalışıp çabalayıp memurluk için dirsek çürütmüş herkes alınmalıdır.

İlk bakışta 55 liranın lafı mı yapılır gibi bir düşünce aklınıza gelebilir. Fakat atanamayan adayların her sene sınava girdiğini düşünürsek bu miktar katlanarak artacaktır. Yetkililere, Kamu Personeli Alımı Haber Sitesi olarak hem devletimize zarar vermeyecek şekilde hem de zor durumda olan işsiz adayları daha da zor düşürmeyecek şekilde iki adet öneri sunuyoruz.

KPSS Başvuru Ücreti Hangi Bankalara Yatırılır?

Adaylar, başvuru işlemini yaptıktan sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Adaylar, sınav ücretini aşağıda belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içinde yatıracaklardır. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet bankacılığı aracılığıyla da bankaya ücret yatırabilirler.

Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç) ,Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç) , Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı , Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler , Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.) yatırılabilir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum