Kamu Personeli Seçme Sınavı’na Giriş Tarihleri Değişecek mi

Kamu Personeli Seçme Sınavı’na Giriş Tarihleri Değişecek mi

Bu yıl ÖSYM'nin yapmış olduğu değişiklik ile KPSS ilk defa Mayıs Ayında yapılacak. Sınavın erkene alınmış olması bir çok kişinin mağdur olmasına neden oldu.

Milyonlarca kişinin girmiş olduğu Kamu Personeli Seçme Sınavı bugüne kadar hep Temmuz ayında yapılıyordu. Bu yıl sınav giriş tarihlerinde bir değişiklik yapılarak KPSS Genel Yetenek Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri 22 Mayıs Pazar Günü yapılacak.

KPSS bugüne kadar Temmuz ayı içerisinde yapıldığı için; gerek sınava hazırlanan adaylar gerekse de KPSS Kursları hazırlıklarını ona göre planlamışlardı. Sınav tarihinin yaklaşık 50 gün kadar erkene alınması hem sınava hazırlanan adayları hem de bu eğitimi veren kursları ciddi anlamda olumsuz etkilemiştir. Bu yıl son sınıfta okuyan ve 2017 yılı içerisinde mezun olacak olan öğrenciler için ise durum daha da vahim. Çünkü KPSS şimdiye kadar yapıldığı gibi Temmuz Ayında yapılsa idi, öğrencilerin sınavları bitmiş olur daha rahat bir şekilde sınava hazırlanıp girebileceklerdi. Fakat bu durumda bu öğrenciler büyük sıkıntı yaşayacaklar. Öğrencilerin okuldaki sınav tarihleri ile KPSS’ye giriş tarihleri aynı döneme rastlayacağından, bu öğrenciler açısından verimli olmayacaktır.

Bir diğer sıkıntılı konu ise Haziran Ayının sonunda yapılacak atamaların hangi yılın KPSS puanı ile yapılacak olmasıdır. Bu yılki atamalar 2014 KPSS Sonuçları baz alınarak yapılacaktır ancak bundan sonraki süreçlerde sıkıntı yaşanacaktır.

Bu gibi mücbir sebeplerden dolayı; Kamu Personeli Alımı olarak, ÖSYM’nin Kamu Personeli Seçme Sınavı’nı Temmuz Ayı içerisinde yapmasının daha doğru olacağı kanaatindeyiz.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.