Kamu Personeli ve Binaları İçin HES Şartı Genişliyor

Kamu Personeli ve Binaları İçin HES Şartı Genişliyor

Türkiye’de ki corona virüs vaka sayılarının hızla artması sonucunda Türkiye genelinde birçok valilik tarafından kamu binaları için önlemler genişletiliyor. Kamu personeli ve binaları HES şartları yaygınlaşıyor.

Türkiye’de ki vaka sayıları 1700’lere kadar çıkarken uzmanlar yıllık izinden dönen kamu personelleri ile birlikte vaka sayılarında ki artışın daha da yükselmesinden endişe duyuyor. Özellikle sonbahar aylarının gelmesi ile birlikte corona virüs vaka sayılarında şuan ki rakamların çok daha yükseği ile karşılaşma riski oldukça yakın görünüyor. Bu doğrultuda il hıfzıssıhha kurulları vaka sayısının artmasını engellemek amacıyla çeşitli önlemler almaya devam ediyor. Bu noktada yıllık izne çıkan yüzbinlerce kamu personelinin izin dönüşlerinde ortaya çıkacak riski engellemek ve kamu hizmetinin artan vaka sayısı ile aksamasını engellemek amacıyla HES kodu şartı getiriliyor.

Kamu Personeli Binalarına HES Kodu İle Girilebilecek

Geçtiğimiz günlerde vaka sayılarında yüksek artışların olduğu bazı şehirler için kamu binalarına HES kodu ile girme zorunluluğu getirilmişti. Bu uygulamaya son olarak Kars Valiliği ’de uydu. Kars İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan karara göre kentteki tüm kamu personeli çalıştıkları kuruma HES kodunu kullanarak girecek.

Gerek görülen durumlarda ise vatandaşlar da bu kodu kullanarak kurum binalarına alınacak. Bu uygulamaya gidilmesinde ki temel amaç ise şehirde hızla artan vaka sayıları nedeniyle kamu personellerinin de de vaka sayısında artış olması gösteriliyor. Valilik tarafından yapılan açıklamada vaka artış hızının bu şekilde devam etmesi durumunda önümüzdeki dönemde kamu hizmeti sunan personel anlamında büyük sıkıntı yaşanabileceğinden dolayı bu yönde bir karar alındığı ifade ediliyor.

HES Kodu Zorunluluğu Uygulaması Ülke Geneline Yayılabilir

Ülkemizde HES kodu zorunluluğu uygulamasına giden il sayısı hızla artıyor. Yapılan değerlendirmeler kamu binalarına HES kodu ile girilme zorunluluğu getirilen şehirlerde ki kamu personelinin vaka sayısına yakalanma oranında ciddi bir azalma olduğu görülüyor. Yapılan değerlendirmelerde önümüzdeki günlerde kamu binalarına HES kodu ile girme zorunluluğunun ülke genelin yayılabileceği ifade ediliyor. Esnek çalışma uygulamasına geçilmesi ile birlikte kamu personelleri arasında vaka sayısının kontrol altına alınmaya başlandığı görülüyor.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.