Kamuda Çalışan Taşeronlardan Kimin Kadroya Alınacağı Belli Oldu

Kamuda Çalışan Taşeronlardan Kimin Kadroya Alınacağı Belli Oldu

Kamuda çalışıp asıl işi yapan taşeron işçilere kadro verilmesinde sona gelindi. 2015 1 Kasım seçimlerinden AK Partinin tek başına iktidarla çıkması sonrası, kamuda çalışan taşeron işçilerinde kadro beklentileri arttı.

Kamuda çalışıp asıl işi yapan taşeron işçilere kadro verilmesinde sona gelindi. 2015 1 Kasım seçimlerinden AK Partinin tek başına iktidarla çıkması sonrası, kamuda çalışan taşeron işçilerinde kadro beklentileri arttı. 2015 1 Kasım seçimlerinden sonra hükümetin kurulmasıyla, kamuda çalışan taşeronlarla ilgili hükümet yetkililerinden art arda açıklamalar yapılmaya başlandı. Konuya ilişkin ilk açıklama Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan geldi. Davutoğlu, seçimden önce kamuda çalışıp asıl işi yapan taşeron çalışanlarına verdikleri kadro sözünü tutacaklarını ifade ederek, kamuda çalışıp asıl işi yapan taşeron işçilere kadro verilmesini hükümetin acil eylem planı içerisinde değerlendirildiğini belirtmişti. Başbakanın bu talimatları sonrasında kamu kurumlarında asıl işi yapan taşeron işçilerini belirleme süreci başladı. Bu çalışmalar başlarken kamuda çalışan taşeron işçilerinin en çok merak ettiği soru, hangi taşeronların asıl işi yaptığı, hangi taşeronların yardımcı işler sınıfında değerlendirileceği konusuydu. Kamu Personeli Alımı olarak bu konuyu yakından takip edip, konu ile ilgili kurum bazında araştırmalar yapıp kimin asıl iş kimin yardımcı hizmetler sınıfında değerlendirileceğini haberlerimizde siz değerli okuyucularımıza ifade etmiştik.

Başbakanın bu talimatından sonra, Maliye Bakanı Naci Ağbal katıldığı televizyon programında kamuda çalışıp asıl işi yapan taşeron işçilerine kadro verilmesi en geç 21 Mart 2016 tarihine kadar TBMM Genel Kuruluna geleceğini ifade etmişti. Daha sonra geçen hafta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu Mart Ayı içerisinde taşeronlara kadro verilmesi ile ilgili düzenlemeyi ele alacaklarını ifade etmişti. Son olarak Maliye Bakanı Naci Ağbal, kamuda çalışıp asıl işin kimlerin yaptığını ve kimlerin kadroya alınacağını ifade etti. Maliye Bakanı Ağbal’ın katıldığı bir televizyon programında ki yaptığı son açıklamalara göre; bizimde daha önce belirttiğimiz gibi kamuda çalışan 100-150 bin civarında taşeron işçisinin kadroya alınacağını söyledi. Ağbal, ayrıca konu ile ilgili çalışmayı 21 Mart 2016 tarihinden önce meclise sevk etmiş oluruz derken, kimin asıl işi yaptığı kimlerin yardımcı hizmetler sınıfında değerlendirileceğini de belirtti. Ağbal’ın yaptığı açıklamaya göre, kamuda temizlik, güvenlik ve yemek işleri ilgili işlerin yardımcı sınıf hizmetler sınıfında değerlendirileceği, diğer işleri yapan taşeronların ise asıl iş sınıfında değerlendirip kadro verileceğini söyledi. Güvenlik elemanları arasında hassas nokta da görev yapanların kadroya alınacağı bilgisi de yer aldı.

Kamu Personeli Alımı olarak ayırım yapılmaksızın kamuda çalışan tüm taşeron işçilere kadro verilmesinin daha adaletli olacağını değerlendiriyoruz. Aksi taktirde kamuda çalışıp kadro verilmeyen çalışanlara haksızlık olacağı unutulmamalıdır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
21 Yorum