Kamuda Düzenleme TBMM de KHK’lar Görüşülecek

Kamuda Düzenleme TBMM de KHK’lar Görüşülecek

TBMM Gündemi OHAL KHK kapsamında alınması gereken önlemler ile bazı kurum ve kuruluşlara dair düzenlemeler getiren Kanun Hükmündeki Kararnameler olacak.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu geçen hafta başladığı bakanlık bütçelerinin görüşmelerini bu hafta da sürdürecek olup Komisyonun yarın sabahki oturumunda, Vakıflar Genel Müdürlüğü, TİKA, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Atatürk Araştırma Merkezi, Atatürk Kültür Merkezi, TDK, TTK'nın 2017 bütçeleri ele alınacak. Komisyon, öğleden sonra ise Hazine Müsteşarlığı, BDDK, SPK bütçelerini görüşecek.

Salı günü Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Dışişleri bakanlıkları Çarşamba günü Bilim, Sanayi ve Teknoloji ile Ekonomi bakanlıkları Perşembe günü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme ile Gençlik ve Spor bakanlıkları Cuma günü ise Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşların KHK Kapsamında çıkarılan yasaların görüşülmesi, Aile ve Sosyal Politikalar ile Çevre ve Şehircilik bakanlıklarının bütçelerini görüşerek, kabul edecek.

Çarşamba günü Çocuk İstismarında Önemli adımlar atılıyor. Çarşamba günü toplanarak, çocuğa cinsel istismar, vücut dokunulmazlığı, patlayıcı madde bulundurma ve nitelikli dolandırıcılık suçlarında cezaların alt sınırını artıran tasarı için mesai yapacak. Tasarıya göre, çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi, 8 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak, cinsel istismarın sarkıntılık düzeyinde kalması halinde, 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası verilecek. Cinsel istismar, vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle gerçekleşmesi halinde, 16 yıldan aşağı olmamak üzere hapis cezası uygulanacak. Mağdurun 12 yaşını tamamlamamış olması halinde verilecek ceza, istismar durumunda 10 yıldan, sarkıntılık durumunda 5 yıldan az olamayacak şekilde görüşülecektir.

Perşembe günü Türk ceza kanunundaki değişiklikler uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişi, hakkında soruşturma başlatılmadan önce sağlık kuruluşlarına başvurarak, tedavi istemesi halinde ceza almayacak. Fuhşu kolaylaştırmak veya fuhşa aracılık etmek amacıyla hazırlanan görüntü, yazı ve sözleri içeren ürünleri veren, dağıtanlara 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Kaçak sanığın Cumhuriyet Savcısına başvurmasını sağlamak amacıyla Türkiye'de bulunan mallarına, hak ve alacaklarına el konulabilecek ve gerektiğinde idaresi için kayyım atanabilecektir.

Cuma ve Perşembe Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşların Yapısıyla ilgili KHK kapsamında çıkarılan yasaların görüşülmesi ve Bazı Kamu kurum ve Kuruluşların denetlenmesi KİT Komisyonu da BOTAŞ ve İstanbul Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu Başkanlığının 2011, 2012, 2013 ve 2014, perşembe günü ise TEDAŞ ile bağlı ortaklıkları, Türkiye Emlak Bankası A.Ş, TÜBİTAK Marmara Teknokent A.Ş'nin 2014 yılı denetimlerini yapacak.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.