Kamuda İşe Almanın Suyu mu Çıktı

Kamuda İşe Almanın Suyu mu Çıktı

Kamu personeli memur, personel, işçi alımları 2021 yılında da birçok kurum tarafından devam ediyor. Merkezi atama harici atamalarda yer alan gerek mülakat engeli gerekse kura ile alımları adayların mağduriyetini artırdı. İşte detaylar.

Kamu personeli alımları bünyesinde 2021 yılında milyonlarca lise, önlisans ve lisans mezunu adayların talepleri ve sorunları devam ediyor. Devlette işe girmek isteyen adayların önündeki bazı engeller sorun teşkil etmeye devam ediyor. Erdoğan Süzer’in haberinde özellikle bu konu ele alındı ve DSİ özelinde kura ile personel alımlarına değinildi.

DSİ KURA İLE PERSONEL ALIMLARI

Devlette işe alımların suyu mu çıktı denildi. Özellikle Devlet Su İşlerinde birçok branşta teknik personel alımı yapılacak. Topograf, laborant, hidrolog gibi unvanlarda teknik personel alımları teknik bilgi ile değil kura ile yapılacak. Bu da teknik bilgi değil şans eseri işe girişin önünü açıyor.

ŞANSI OLAN İŞE GİRECEK

Kura ile personel alımları gerek DSİ özelinde gerekse birçok kurumda KPSS şartlı veya KPSS şartsız olsa da devamında ya mülakat ya da kura ile yapılabiliyor. Mülakatın torpil olmasının yanı sıra kura ile personel alımlarının da şans faktörünü ortaya çıkarması mağduriyeti artırıyor.

Süzer Sözcü’de bu konuya değinerek Milyonlarca KPSS adayının sınavlarda başarılı olduğu halde torpil bulamadığı için işsiz gezdiklerini belirtti.

DSİ PERSONEL ALIMLARI DEĞİŞTİ

Son çıkan Cumhurbaşkanı kararı resmi gazetede yayımlandı ve DSİ personel alımları eğitim düzeyine göre kurayla yapılacak. Bu da şans faktörünü ortaya çıkardığı için adayların mağduriyetine yol açaçağı belirtiliyor.

2021 ve 2022’DE KURAYLA DSİ PERSONEL ALACAK

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre 2021 ve 2022 yılları içerisinde DSİ Genel Müdürlüğü'nde istihdam edilmek üzere temizlik, güvenlik ve koruma hizmetleriyle bakım ve onarım hizmetlerine yazılı sınav yapılmaksızın ve KPSS notu aranmaksızın doğrudan noter kurasıyla işçi alımı yapılacak.

Milyonlarca KPSS adayı bu duruma tepki gösteriyor ve gerek DSİ personel alımlarında gerekse tüm kamu personeli alımlarında kurumların MÜLAKATSIZ ve KURASIZ sadece KPSS PUANI ÜSTÜNLÜĞÜNE GÖRE yapmasını bekliyor ve ısrar ediyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
26 Yorum