Kamuda Şoför Kadrolarının Harcırah Miktarının Artırılması TBMM’de

Kamuda Şoför Kadrolarının Harcırah Miktarının Artırılması TBMM’de

Kamu kurum ve kuruluşlarına şoför alımları devam ederken bir yandan da kamu şoförleri ile ilgili düzenlemeler TBMM’ye geliyor. Son kanun teklifi ile kamu şoförlerinin harcırahlarının artırılması gündemde.

Şubat 2021 tarihi itibarıyla Harcırah Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna getirildi. Teklif ile şoför kadrosunda bulunan kamu görevlilerinin harcırahlarının 4'üncü derece kamu görevlilerine verilen harcırah miktarından az olamayacağı düzenlenmektedir.

İşte gerekçeleriyle kamu şoförlerinin harcırahlarının artırılmasına dair detaylar

Tüm kamu kurumlarında görev yapan üst düzey yöneticiler birçok nedenden dolayı ikamet ettikleri ilin dışına gitmekte ve bu gidişlerinin tamamını kamu kuramlarının çeşitli birimlerinde görev yapan şoförler ile yapmaktadırlar. Yöneticiler ile birlikte ikamet ettikleri ilin dışına çıkan şoförler, 6245 sayılı Harcırah Kanunu’nda belirlenen kadro derecelerine göre yolluk ücreti ve konaklama ücreti almaktadırlar.

Amirleriyle birlikte ikamet ettikleri ilin dışında olan şoförler, kendilerine verilen harcırahın yetersiz olması bir yana artan gıda ve konaklama ücretleri karşısında da çaresiz kalmış ve devlet hizmeti için gittikleri yerlerde masraflarını kendi bütçelerinden karşılamaktadırlar. Amirleriyle birlikte binlerce kilometre yol kat eden şoförlerin daha verimli ve etkin çalışabilmesi için konaklama ve yolluk harcırahlarında günümüz yaşam koşullarına uygun olacak şekilde bir düzenleme yapılması zorunlu hale gelmiştir.

Madde Gerekçeleri

6245 Sayılı Harcırah Kanunu Hakkında yapılan bu düzenleme ile kadroları nerede olursa olsun bağlı oldukları kurumlarında makam araçları kullanan kişilerin kadro derecelerine göre belirlenen günlük yevmiyeleri ve konaklama ücretlerinin günümüz koşullarına göre belirlenmesi için bu kanun düzenlemesi yapılmıştır.

Harcırah Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi

10 Şubat 1954 tarihli ve 6245 sayılı Harcırah Kanunu’nun 7 inci maddesine ikinci fıkradan sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“Şoför kadrosunda bulunup fiilen bu hizmeti ifa edenlerin harcırahı hiçbir surette 4 üncü derecedeki memurlara verilen miktardan az olamaz” hükmü kanun yasalaşırsa bu şekilde son halini alacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.