Kamuda Sözleşmeli Personel Nedir Ne İş Yapar

Kamuda Sözleşmeli Personel Nedir Ne İş Yapar

Eylül ayında aralarında, üniversite ve bakanlıkların da bulunduğu bazı kamu kurum ve kuruluşlarına memur, sözleşmeli personel, sürekli işçi ve askeri personel alımı yapılacağı elimize ulaşan bilgiler arasında. Okulların, üniversitelerin ve pek çok iş yeri

Eylül ayında aralarında, üniversite ve bakanlıkların da bulunduğu bazı kamu kurum ve kuruluşlarına memur, sözleşmeli personel, sürekli işçi ve askeri personel alımı yapılacağı elimize ulaşan bilgiler arasında. Okulların, üniversitelerin ve pek çok iş yerinin işbaşı yaptığı bu günlerde, gözler memur alımlarına çevrildi. Memur ve sözleşmeli eleman alımının çoğunun tabi olduğu KPSS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından, kamu kurum ve kuruluşları alacakları memur, sözleşmeli personel, sürekli işçi ve askeri personel alımını resmi sitelerinden yayınlamaya başladı.

İş İlanları Kariyer haber sitesi olarak sizler için bütün kamu kurum ve kuruluşlarından yayınlanan kadrolu, sözleşmeli, işçi ve geçici personel alımlarını sizler için bir araya getirerek sunuyoruz.

Sözleşmeli personel kimdir, sözleşmeli personel ne iş yapar, sözleşmeli personelin avantajları ve dezavantajları nelerdir sorularını sizler için cevaplıyoruz.

Sözleşmeli Personel Kimdir? 

Sözleşmeli personel, Anayasa'da meslek bilgisine ve uzmanlığa ihtiyaç duyulan ve zorunlu durumlar baş gösterdiğinde istihdam edilen ve çalışan niteliği açısından işçi sayılmayan kimsedir.

Kamu kurum ve kuruluşları sözleşmeli personel çalıştırabilmek için, Maliye Bakanlığı'yla Devlet Personel Başkanlığı'nın görüşleriyle Bakanlar Kurulu kararını almak zorundadır.

Sözleşmeli Personel Ne İş Yapar? 

Sözleşmeli personel, meslek bilgisi ve uzmanlık alanı doğrultusunda istihdam edildiği görevde, üstünün kendisine verdiği görevler ile meslekten doğan görevlerini yerine getirmekle yükümlüdür. 
Sözleşmeli Personel Olmanın Avantajları

Bu avantajların içinde şunlar yer alır:

• Belli bir aylık gelir almak üzere sözleşme yapar.
• Çalışma saatleri bellidir.
• Görev tanımı bellidir.
Sözleşmeli Personel Olmanın Dezavantajları

Bu dezavantajların içerisinde şunlar yer almaktadır: 

• Belli bir süre için sözleşme imzalandığından, sözleşme süresi sona erdiğinde işsiz kalma ihtimali vardır.  (Kamuda ceza almayan tüm personellerin sözleşmeleri her yık yenilenir)
• Çalıştığı süre içerisinde çalışma arkadaşları ve üstleriyle görevle alakalı çatışma yaşandığında sözleşmesinin uzatılıp uzatılmayacağı endişesi taşır. 

Sözleşmeli Personel İlanlarını Nereden Takip Ederim? 

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum