Kamuda ve Özel Sektörde Nasıl İş Bulunur

Kamuda ve Özel Sektörde Nasıl İş Bulunur

Milyonlarca işsiz vatandan gerek kamu kurum ve kuruluşlarında gerekse de özel sektörde iş aramaya devam ediyor. Peki iş ararken nelere dikkat etmek gerekir? Hangi adımlar uygulanırsa iş bulma şansınız daha da artar? İşte nasıl iş bulurum rehberi ve dikkat

Milyonlarca vatandaş iş bulamama konusunda dert yanıyor. İş arayan vatandaşlar, kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere özel sektörde de şansını deniyor.

Kamu kurum ve kuruluşlarına Kamu Personeli Seçme Sınavı olmadan atamalar olsa da çoğu atama KPSS şartı istemektedir. Yani kamuda iş arayan vatandaşlar için ihtiyaç olunan ilk madde KPSS puanıdır.

Kamu kurum ve kuruluşları dışında özel sektör de iş arayan vatandaşlar için gayet değerlidir. İŞKUR istihdam seferberlikleri düzenleyip özel sektörle ortak çalışma yürütmektedir. Peki özel sektörde ve kamu kurumlarında iş ararken nelere dikkat etmek gerekmektedir?

Bilindiği üzere kamuda ve özel sektörde mülakat yapılmaktadır. Her ne kadar mülakat kaldırılacak mı konusu ara ara gündeme gelse de personel alımında mülakat devam etmektedir.

Özgeçmişinizi hazırlarken olabildiğince özgün olmaya dikkat edin. Yaptığınız sosyal faaliyetlerden, kendinizde iş kariyerinize dair yer alan en dikkat çekici özelliğe kadar işle ilgili olabilecek çoğu bilgiyi özgeçmişinizde yer verin. Hobiler her ne kadar klişe gibi görünse de hobileriniz patronun gözünde fark yaratmak için gayet iyi bir seçenektir.

İş başvurusundan sonra dikkat edilmesi gereken en önemli aşama ise mülakat aşamasıdır. Mülakata gitmeden önce mutlaka gideceğiniz kurum hakkında bilginiz olsun. Ayna karşısında kendinizi anlatma konusunda prova yapabilirsiniz. Mülakata gitmeden önce vaktinde orada olmak ve güzel bir giyim de size artı puan kazandıracaktır.

Mülakatlarda işverenler, sizden kendilerine soru sorup sormayacağınızı öğrenmek ister. Bu noktada soracağınız soru ücret olmamalıdır. İlk dikkat ettiğiniz noktanın ücret değil de iş olduğunu göstermek için işle ilgili sorular yöneltebilirsiniz.

 

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.