Kamuda Yapılan Hatalar Affedilmeyecek Vatandaşa Tazminat Ödenecek

Kamuda Yapılan Hatalar Affedilmeyecek Vatandaşa Tazminat Ödenecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yasayı onaylamasından sonra, kamuda yeni bir dönem başlamış oldu. İşte vatandaşa tazminat hakkında tüm detaylar…

Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi hakkında yapılan değişiklikler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onaylamasından sonra, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yasada yapılan değişikliğe göre, vatandaşlara yeni haklar verildi. Bu yeni haklar içerisinde vatandaşlar denetim memurlarına tazminat davası açabilecek. Eğer vatandaş bu konu hakkında haklı ise kurum tazminat ödemek zorunda kalacak.

Tazminatı ödeyecek kurum tarafından gerekli incelemeler yapıldığında, eylemde kin, garez, baskı gibi durumlar tespit edilirse kurumun ödeyeceği tazminat kurum tarafından görevli memura devredilebilecek. Yani eğer kurum kararlaştırırsa, ceza alan memurlar davayı açan vatandaşlara tazminat ödeyecek.

Vatandaşın tazminat davası açıp şikayetçi olabileceği durumlar, kamu kurum ve kuruluşlarındaki denetleme elemanlarının düzenlemiş olduğu işlemlerde kasıtlı olarak herhangi bir kusur tespit ederse tazminat davası açabilecek. Tazminat davası, davacı lehine sonuçlanırsa kurum ya da davacı olunan memur vatandaşa tazminat ödeyecek.

Yapılan bu düzenlemeyle, çalışan kişilerin işlerinde çok daha dikkatli olması sağlanacak ve iş disiplini daha da artırılmış olacak. Fakat bu yasa kapsamında oluşabilecek herhangi bir suistimal ihtimaline karşı da devlet gerekli önlemleri almalıdır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.