Kamuya 100 Bin Bilişim Memuru Alınacak

Kamuya 100 Bin Bilişim Memuru Alınacak

Kumu kurum ve kuruluşlarından 20 Bin civarında bilişim memuru görevden alındığından ve bir çok kuruma bilişim memuru ihtiyacı bulunduğundan dolayı 2017 yılında 100 Bin Bilişim memuru alınacağı duyurusu.

FETÖ/PDY örgütüne yakınlığı ile tespit edilen yaklaşık 20 Bin civarında bilişim uzmanı, memuru, mühendisi, teknisyeni, teknikeri bilindiği üzere görevlerinden alınmıştı.Bu görevden alınmalar Kamuda açığa neden olmuştur. Bu açığı kapatmak için hükümet tedbir kararları arasında 2017’ den başlanmak üzere toplamda 100 Bin bilişim uzmanı ve memuru alacağını duyurdu.

Özellikle Kamu kurum ve kuruluşlarında FETÖ/PDY örgütü temizliğinin sır perdesinde Türkiye’nin en kritik noktalarında görev yapan ve iç ve dış mihraklara bilgi sızdırıldığı ortaya çıkınca hükümet bu görevden aldıklarının yerlerini dolduracak kendini yetiştirmiş kalifiye ve yaklaşık 8 Bin civarında maaşla bilişim uzmanları alacak.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası FETÖ/PDY örgütünün temizliği ile kamudan temizlenen yaklaşık olarak 216 Bin kamu çalışanı bulunmakta. Bu 216 Bin kamu çalışanın bir çok kurum ve kuruluşlarda görev yaptığından ve bir çoğunun yurtdışına kaçtığından tam olarak sayısı belirsiz. Devlet  Personel Başkanlığının 30 Aralık 2016’ da bu sayıyı açıklanması beklenmekte olup bu sayıya göre kamudaki açığın tam olarak verileceği bilgisine yer verildi.
Alınacak olan bilişim personelleri özellikle ihraç edilen kurumların açıkları kapatılacak.

Bunların başında Genel Kurmay Başkanlığı Bilişim Daire Başkanlığı sırasıyla Deniz, Hava, Kara ve Jandarma Genel komutanlıkları ile birlikte MİT Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, TİB, TÜBİTAK, Milli Savunma Bakanlığı, Yargıtay, Danıştay, Anayasa Mahkemesi, Adalet Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Maliye Bakanlığı, Başbakanlık Bilişim Daire Başkanlığı gibi kurumların ihtiyaçları giderildikten sonra diğer Kamu kurum ve kuruluşların ihtiyaçları bu kurumlardan sonra karşılanacak.

Ülkemizde bilişim personelinin sayısına bakıldığı zaman 100 Bin gibi çok büyük bir bilişim personelinin ihtiyaca cevap verilmeyeceği aşikardır. Hükümet ise bu tespiti yapmış olduğundan dolayı Türkiye İş Kurumu tarafından yetiştirilmesi için yeni bir sistem geliştirerek bilişim personeli yetiştireceklerine dair destek vererek açığı kapama yönünde eğitimler vermeye hazırlanıyor.

2017’ de startı verilecek olan 100 Bin bilişim personelinin alımı peyder pey olacak şekilde kurumlar tarafından duyuruya çıkacak olup gelişen teknoloji ve bilgi ve belgelerin çokluğu nedeni ile 6 yılda toplamda 300 Bin bilişim personeli alınacak.

Aralık Ayında 40 Bin Kamu Personel Alımı Yapılacak İlanlar İçin Tıklayınız.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum