Kamuya 6 Yılda Bu Bölümlerden İhtiyaç Yok

Kamuya 6 Yılda Bu Bölümlerden İhtiyaç Yok

Milli Eğitim Bakanlığı 2023 yılına kadar yani 6 yıl boyunca devlet kurumlarında istihdam edilmeyecek 20 öğretmenlik branşı alanını açıklıyor. Branş dağılımları alanlarına bakıldığında en az ve en çok fazlalık hangi alanlarda olduğuna bakıldığında başta fe

Milli Eğitim Bakanlığı 2023 yılına kadar yani 6 yıl boyunca devlet kurumlarında istihdam edilmeyecek 20 öğretmenlik branşı alanını açıklıyor. Branş dağılımları alanlarına bakıldığında en az ve en çok fazlalık hangi alanlarda olduğuna bakıldığında başta felsefe gelmek üzere sırasıyla ihtiyaç fazlası bulunmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı, bakanlığına bağlı olarak her yıl merkezde ve 81 il taşra teşkilatında bulunan başta okullar olmak üzere diğer eğitim verilen kurumlarda norm durumu belirleyerek her yıl Kasım ayının 2 haftası ile Aralık ayının sonunda ihtiyaç bulunun ve ihtiyaç fazlası bulunan personelini Devlet Personel Başkanlığına bildirmektedir. Bu anlamda tüm Bakanlıklar ve Kurumlar aynı şekilde fazla ve eksik personel sayısı bildirilmektedir.

Kadro açılmayacak branşlar : Japonca -  Metalurji Teknolojisi - Denizcilik/ Gemi Elektroniği - Piskoloji, Makine Teknolojisi / Makine Resamlığı – Makine Teknolojisi / Makine Model – Fransızca – Tekstil Teknolojisi – Tekstil Teknolojisi Tekstil – Tekstil Teknolojisi/Trikotaj – Tekstil Teknolojisi / Tekstil Terbiye – Çince – Denizcilik / Su Ürünleri – Metal Teknolojisi – Konaklama ve Seyahat Hizmetleri – Giyim Üretim Teknolojisi – Müzik Aletleri Yapımı – Gemi Yapımı / Gemi Donatım – Gemi Yapımı / Yat İnşaat Teknolojisi – Matbaa – Felsefe  2023 yılına kadar devlet tarafından kadrosu açılmayacak branşlar listesidir.

Branşlara göre fazlalık  : Japonca 3 kişi - Metalurji Teknolojisi  113 kişi - Denizcilik/ Gemi Elektroniği 3 kişi – Piskoloji 10 kişi - Makine Teknolojisi / Makine Resamlığı 158 kişi  – Makine Teknolojisi / Makine Model 53 kişi – Fransızca 160 kişi – Tekstil Teknolojisi Tekstil 157 kişi  – Tekstil Teknolojisi/Trikotaj 78 kişi  – Tekstil Teknolojisi / Tekstil Terbiye  34 kişi – Çince 5 kişi – Denizcilik / Su Ürünleri 6 kişi  – Metal Teknolojisi 525 kişi  – Konaklama ve Seyahat Hizmetleri  199 kişi – Giyim Üretim Teknolojisi  17 kişi – Müzik Aletleri Yapımı 1 kişi  – Gemi Yapımı / Gemi Donatım 1 kişi – Gemi Yapımı / Yat İnşaat Teknolojisi  1 kişi – Matbaa 41 kişi  – Felsefe 1594 kişi olmak üzere  2023 yılına kadar devlet tarafından kadro doluluk oranları ve fazlaya ilişkin kadrolar.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin Bakanlığımız İnsan Kaynakları Yönetimi bölümü araştırma yapmış olup ilgili Genel Müdürlerimiz ve Daire Başkanlarımız ile öğretmen dolum oranını ve norm fazlası öğretmenleri değerlendirmiş olup buna göre bir çok branşta fazlalık olduğundan 2020’ li yılına kadar öğretmen ihtiyacımız minimum seviyededir, denildi.

Milli Eğitim Bakanlığının Kamu Personeli Alimi ihtiyacına göre Öğretmen adayların yukarıda tam listesini vermiş olduğumuz 20 branş mezunu adayların özel sektörlere yönlendirilmesi ilgili olarak uzmanlar uyarıda bulunmaktadır. Üniversitelere gidecek öğrencilerimizin bu alanlarda devlette istihdam olmayacağı aşikar olup rehber öğretmenlerin üniversite yerleştirmelerinde daha dikkatli olması gerektiği uyarısında bulunmak zaruri olmuştur.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum