Eğitim Uzmanı Abdullah Doğan

Eğitim Uzmanı Abdullah Doğan

Kamuya Alınacak Taşeron İşçilere Sınavda Neler Sorulacak

700 binden fazla kamuda çalışan taşeron işçisinin kamuya alınmasına çok az bir zaman kaldı. Kamuya alınacak taşeron işçileri ile ilgili tasarı önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelecek.

Kamuda çalışan taşeron işçilerinin bu süreçte hükümet yetkililerinin yaptığı açıklamalar haricindeki açıklamalara itibar etmemeli. Çünkü bu konuda ciddi manada bilgi kirliliği oluşmuş durumda. Kamuya alınacak taşeron işçilerinin öncelikle şunu bilmeleri gerekiyor. Kamuya alınırken 657 Sayılı devlet Memurları Kanununa tabii olan kadrolu devlet memurları gibi olmayacaklar. Ancak 700 binden fazla taşeron işçisine devlet güvencesi verilecek. Kamuya alınacak taşeron işçilerine 3 yılda bir sözleşme yapılacak ve emekli olana kadar işten çıkarılamayacak. İşten çıkarılması için devlet memurlarının işten çıkarılma suçlarından birini işlemesi gerekiyor.

Kamuya alınacak taşeron işçilerine önce güvenlik soruşturması tapılacak, güvenlik soruşturmasında sıkıntı çıkmayan taşeron işçisi sınava tabii tutulacak. Bu konu yüzbinlerce adayın merak ettiği bir konu. Çünkü yüzbinlerce taşeron işçisi, kamuya alınacak taşeron işçilere nasıl bir sınav uygulanacağını ve bu sınavda nelerin sorulacağını, sınav için bir eğitimin olup olmayaacağını merak ediyor. Kamuya alınacak taşeron işçilere yapılacak olan sınav; merkezi bir sınav olmayacak kurumlar kendileri yapacak. Hangi taşeron işçisi hangi kurumda çalışıyorsa o kurumda sınava tabii tutulacaktır.

Taşeron işçilerin sınav konusunu da abartmamaları gerekiyor. Güvenlik soruşturmasında sıkıntı çıkmayan kişilerin kamuya alınmasında sıkıntı olmayacağını düşünüyorum. Çünkü yüzbinlerce adayın KPSS formatında bir sınava tabii tutulamayacağı gibi tabii tutulması da doğru olmayacaktır. Kamuya alınacak yüzbinlerce kişi arasında; ilkokul mezunu olanda var, KPSS formatı bir sınavda başarılı olamayacak yüzbinlerce kişi de var. Sınav konusunda kurumlar, muhtemelen kim ne işi yapıyorsa o iş üzerinden değerlendireceklerdir. Örneğin şoför olan kişinin şoförlüğüne bakılmalı, temizlik personeline temizlik işleri konusunda bir sınav yapılmalı kısaca kim ne işi yapıyorsa o iş üzerinden bir sınava tabii tutulursa çok verimli bir personel alımı olacaktır. Aksi taktirde KPSS formatı bir sınavdan yüzbinlerce kişiden, başarılı olabilecek kişi sayısı bini geçmeyecektir. Bunun için taşeron işçilerin sınav konusunu bu kadar büyütmemelerini tavsiye ediyorum. Bakalım Mevla neyler neylerse güzel eyler. Selam ve dua ile.

İletişim Mail : abdullahdogan.44@yandex.com

İletişim Telefon : 05437369660

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum