Kariyer Grubu Adayları Yaş Şartı Kaldırılsın İstiyor

Kariyer Grubu Adayları Yaş Şartı Kaldırılsın İstiyor

Kamu Personeli Seçme sınavına girerek puan alan adaylar kurumların yayınladığı yaş şartları nedeniyle alımlara başvuramamaktadır. 657 de yer almayan kurumlar tarafından özel kanunlar ile oluşturulan yaş şartları kaldırımalıdır.

KPSS kariyer grubu adayları için bir takım şartları taşıması beklenir. Bu şartlar içerisinde adayları en zorlayan ise yaş kriteridir. Çünkü KPSS A grubu adayları iki aşamalı uzun ve yorucu bir sınav maratonundan geçerler. Daha sonra ise 35 yaş sınırı ile karşılaşırlar. Pek çok KPSS A grubu kadrolarında bulunan yaş sınırı adaylar tarafından tepki toplamaktadır. Bu nedenle tüm adaylar bu yaş sınırının ortadan kaldırılması gerektiğini dile getirir.

KPSS A Grubu Nedir?
KPSS A grubu kadroları genel olarak uzman yardımcılığı, müfettiş, denetmen ve kaymakam adaylarını kapsar. Üniversitelerin İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimleri Fakültesi ve Hukuk Fakültesi mezunu öğrencileri KPSS A Grubuna başvuruda bulunur. KPSS A grubu kadroları için sınavlar her yıl düzenli olarak yapılır. Bu olanağı ile de KPSS B grubundan ayrılır. Çünkü KPSS B grubunda sadece çift yıllarda sınav yapılırken; A grubundaki sınav her yıl tekrarlanır.

KPSS A Grubu Sınav Aşamaları Nelerdir?
KPSS A grubu sınavları 3 farklı aşamadan oluşur. Bu aşamalardan ilki genel kültür ve genel yetenek aşamasıdır. Tüm memurlar için geçerli ortak sınav genel kültür ve genel yetenek sınavıdır. Bu sınav türünde Türkçe, matematik genel yeteneği; tarih, coğrafya ve vatandaşlık ise genel kültür alanında soru olarak adayların karşısına çıkar.
Tüm memur adaylarına sorulan genel yetenek ve genel kültür soruları dışında, KPSS A grubu adayları ingilizce sınavına da girer. Bu sınavın amacı devlet kurum ya da kuruluşlarına sahip adayların temel düzeyde ingilizce yeterliliğine sahip olmasıdır.

Genel yetenek – genel kültür ve ingilizce dışında adaylar bir de alan sınavına tabi olurlar. Alan sınavı 9 farklı alanı kapsamaktadır. Bu alanlar sırası ile hukuk, iktisat, işletme, maliye, muhasebe, kamu yönetimi, uluslar arası ilişkiler, çeko ve istatistiktir. Tüm bu sınavları geçen adaylar, bir takım kriter ölçütlerine de bakılarak boş olan kontenjanları tercih edebilir.

KPSS A Grubu Adaylarında Aranan Şartlar Nelerdir?
Devlet kurumu ya da kuruluşlarını KPSS A grubu alanından tercih edecek adaylardan öncelikle ilgili puan türü beklenir. KPSS A grubu sınavlarından alanları ile ilgili bölümleri tercih ederek, puan alması gerekir.

Erkek adaylar açısında askerlik probleminin bulunmaması aranan şatlar içerisindedir. Erkek adayların ya askerliğini yapmış olması ya da askerlik ertelenmiş olması aranır.

657 Devlet Memuru Kanunu şartlarının tüm adaylar tarafından taşınması gerekmektedir. KPSS A grubu adaylarında aranan şartlar içerisinde en tartışmalı olan ise bu kanunda yer alır. Bu kanuna göre adayların tercih yapabilmesi için 35 yaş sınırı konulmuştur. Bu yaş sınırı tüm memur adaylarının itiraz ettiği bir konudur. 2011 yılında yürürlüğe giren kanun gereği devlet memuru olabilmenin koşullarından biri de 35 yaşını doldurmamış olmaktır.

Devlet memuru olabilmek için KPSS A grubundan sınava giren ve uzun süren emekler veren adaylar; yaş sınırı son derece adaletsiz bulmaktadır. Çünkü uzun emekler sonucunda sınava hazırlanıp, sınavı geçen adayların bu şekilde elenmemesi gerektiği savunulur. Hatta yaş şartı 35 olmasına rağmen pek çok kurum kanunda yer olmayan bir şekilde yaş sınırını 30’ a düşürmektedir. Hâkim, kaymakam ya da müfettiş adayları yaş şartından şikâyet ederek; bu uygulamanın bir an önce terk edilmesi gerektiğini bildirirler. Bu görüş pek çok hukukçu tarafından da geçerli kabul edilerek, yaş sınırının uygulanamaz bir yaklaşım olduğu savunulur.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.