Psikolojik Danışmanlık ve Rehber Esra Aykılıç

Psikolojik Danışmanlık ve Rehber Esra Aykılıç

Kariyerimizi Ne Kadar Yönlendirebiliyoruz

Kariyer seçiminde dikkat ettiğimiz birçok husus vardır. Bunların başında maaşı, yükselme imkânları, kendinizi geliştirme imkânları, çalıştığınız kurum gibi faktörler gelir. Peki, bizler bu faktörlere göre hareket etme serbestîsine ne kadar sahibiz? Gerek sosyal gerekse ekonomik koşullardan dolayı maalesef çoğumuz kariyerimizi seçmiyor; kariyerimizi seçmek zorunda kalıyoruz. 

Hangimiz İşinden Çıkarsa Daha İyi Bir İş Bulacağından Emin?
Bu sorunun iş imkânları ile alakası olan bir sorun. Yüz binlerce lisan ve yüksek lisans mezunu olan bir ülkede bunun olması kaçınılmazdır. Kişiler girdiği bir işten çıkacağı zaman bir daha iş bulma korkusu yaşıyor. Bu da onların bulundukları pozisyonda kariyer sahibi olmaya zorluyor. Çünkü o iş bile zar zor bulunmuş bir iştir onlar için. Kariyer düşünme lüksleri yoktur. Gittiğimiz çoğunuz görüşmesinde, genelde merdiven basamaklarının ilkinde duran bir çöp adamla tasvir ediliriz ve her basamakta yaptığımız iş unvanımıza bir kelime eklenir. Satış elemanı, satış uzmanı, kıdemli uzman vs. Diye. Ancak yaptığımız iş hep aynıdır. İşte bizim kariyer serbestimiz ancak bu kadar olabilir. Çünkü yapacağınız işi yapacak çok adam vardır şirketlere göre. 

Ücretler Hangimizi Tatmin Ediyor?
Eğer biz kariyerimizi serbestçe belirleyebiliyorsak, neden hiç birimiz maaşından memnun değil? Kariyerimizi biz seçtiysek maaşın bizi tatmin etmesi gerekmiyor mu? Yoksa çoğumuz asgari ücrete çalışmaya mecbur mu bırakılıyoruz? Aslında dil biliyorum. İyi bir bölüm ve okul mezunuyum. Burada ne işim var demiyor mu çoğumuz?

Çalıştığınız Pozisyon İş Olarak Sizleri Tatmin Ediyor Mu?
İyi bir kariyerin sahip olması gereken en önemli içerik iş tatminidir. Eğer kendi kariyerimizi kendimiz seçtiysek herhalde istediğimiz işi yapmamız gerekiyor. Ancak yine çoğumuz yapmak zorunda olduğu işi yapıyor.

Kısacası, Kariyerimizi Biz Belirlemiyoruz
Eğer ülkede doktor olup aslında ben her zaman bir şirket sahibi olmak isterdim, öğretmen olup ben bir restoran işletmek isterdim, iş adamı olup öğretmen olmak isterdim diyen kişiler oldukça kimse kariyer özgürlüğünden bahsetmesin. Gerçek kariyer yaptığınız işte yükselmek değildir. Gerçek kariyer yapmak istediğiniz işi en iyi koşullarda yapmaktır.

E-posta: aykilicesra@gmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.