Kendi Elektriğini Kendisi Üreten Okul

Kendi Elektriğini Kendisi Üreten Okul

Van’a bağlı Çaldıran ilçesinin Çubuklu Köyünde bulunan Galatasaray Ortaokulu sürekli olarak elektrik kesintileri ile karşılaşıyordu.

Bu durumda öğrencilerin eğitim almalarını zorlaştırıyordu. 4 sene önce 23 yaşındayken bu okula atanan fen bilgisi öğretmeni Mahmut Çakır da bu sorunun üstesinden gelmek için TÜBİTAK destekli bir proje yaptı. Bölgenin sert iklim koşullarını bir avantaja çeviren genç öğretmen okulun elektriğini üretmeyi başardı.

Okul Çatısına Rüzgar Türbini

Mahmut Çakır öğretmen çalışmalarına başlayarak 3.5 ay gibi kısa bir süre içerisinde okulun çatısına rüzgar türbini yapmayı başardı. Bu süreçte bir de kullanılmış eski bir motor bulan Çakır böylelikle tüm malzemeleri tamamlamış oldu ve okulun elektriğini üretmeye başladı.

Bu olağanüstü düşünce ve çaba Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da görmezden gelinmedi. Çakır öğretmene bu projesi nedeniyle Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülü layık görüldü.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Çakır öğretmen okulun bulunduğu bölgede çocukların okula gelmelerinin dahi son derece önemli olduğunu belirtti. Tüm bu çalışmaların neticesinde öğrencilerin okulu sevmeleri ve ders için gelmeleri dahi Çakır öğretmen için son derece önemli. Çakır öğretmenin bu çabaları eğitimde sınır olmadığını bir kez daha bizlere kanıtlamış oldu. Umarız ki bu çalışmalar ve çabalar tüm herkes için örnek olur. Öyle ki en iyi şartlarda eğitim alanların da bu nimetlerin farkına varması açısından da bu olay son derece önem taşımaktadır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.