KHK ile İhraç Edilenler ve Göreve Dönenler

KHK ile İhraç Edilenler ve Göreve Dönenler

22 Kasım tarihli Resmi Gazetede Yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile görevden ihraç edilenler ile göreve iade edilen Memurlara yönelik detaylar.

Karar sayısı : KHK/677 22 Kasım 2016 tarihinde Kanun Hükmünde Kararname resmi gazetede yayımlanarak ilan edildi. Olağanüstü Hal Kanunun 4’ cü maddesice Cumhurbaşkanı başkanlığında Bakanlar kurulu toplanarak, Anayasanın 121’inci maddesi ile 25/10/1983 tarihli ve 2935 sayılı OHAL ile görevden alınan ve göreve iade edilenler 31/10/2016 tarihinde kararlaştırılarak resmi gazetede yayımlandı.

Kanun Hükmünde Kararname Olağan üstü hal kapsamında bazı tedbirlerin alınması hakkında 677 sayılı KHK onaylandı. Milli Güvenlik Kurulunca terör örgütlerine veya Devletin milli güvenliğine karşı silah zoru ile cebir işleyen ve devlete karşı faaliyetlerde bulunan oluşum, yapı, gruplar, iltisaki, veya mensubiyeti itibari ile irtibatlı olanları kapsar.

Olağanüstü Hal Kapsamında ihraç edilen devlet memurları, basın yayın organları, dernekler, okullar, vakıflar, özel teşebbüsler ve bu kapsamda görevine son verilmiş veya işyeri kapatılmış olan ilgili kişi, kurum ve kuruluşlarının mal varlıkları bedelsiz olarak hazineye devredilir ( Özel teşebbüsler ) Kanun Hükmünde Kararnamenin 2016/9064 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile tazminat talebinde bulunamazlar, kapsamında 20 Ağustos 2016 tarihinden geçerli olmak üzere İçişleri Bakanlığı – Sağlık Bakanlığı – Maliye Bakanlığı – Vakıflar Genel Müdürlüğü yerine getirir.

Ayrıca Kanun Hükmünde Kararnameyi içeren konular arasında kayyum atamaları yapılan Belediyelerin görevden veya gözaltına alınan Belediye Başkanlarının yürütmüş olduğu ihaleleri doğrudan ve tek taraflı olarak fes yetkisi verilmiştir. İhale yüklenicileri hiçbir surette tazminat yada başka şekillerde ödeme yapılamaz bu yüklenicilere ceza ödenemez. KHK ile alınan kararlarda hiç bir surette tazminat hakkı doğmaz, Bakanlar Kurulu Kararı ile OHAL ilan edilmesiyle bu kanunların tamamı Cumhurbaşkanlığı başkanlığında alınan kararlar doğrultusun da olmuş olup Olağan üstü halin devam ettiği sürece ve KHK ile alınan kararların düzeltme yapılmadan veya yeni KHK kararı alınmadan devam edecek olup kanunlar beklenmesi gerekmektedir.

Olağanüstü Hal Kapsamında görevden alınanlar ve göreve iade edilenleri, Kanun Hükmünde Kararname yayımı tarihinden itibaren yürürlüğe girer.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.