Kiracılar Mağdur! Türkiye Genelinde Üst Sınır Tartışması Başladı

Kiracılar Mağdur! Türkiye Genelinde Üst Sınır Tartışması Başladı

Ülke genelinde kiracı olarak barınma ihtiyaçlarını karşılayan vatandaşlar için yaşanan fahiş fiyat mağduriyetine çözüm aranıyor.

Türkiye genelinde son yılların en çok gündem olan maddeleri arasında yer alan konut fiyatları ve meskenlere dair kira fiyatları ile ilgili yeni gelişmeler yaşanması bekleniyor. Önlenemez şekilde artış yaşanan fiyatlar için özellikle kiracıların mağduriyeti artarak devam ediyor.

KİRA BEDELLERİ YÜZDE 150 ARTTI

İstanbul merkezli olmak üzere yüzde 100 oranından fazla şekilde son bir yıllık zaman zarfında kira bedellerinde artış yaşandı.

Kontrat yenileme konusunda da mağduriyet yaşayan kiracılar ile ev sahipleri arasında, devlet tarafından müdahil olacak aracı bir kuruma ihtiyaç duyuluyor. Fiyat artışları yurt genelinde belirli semtlerde yüzde 150 oranında artış gösterirken; ülke çapında genel olarak 18 aylık süreçte en az yüzde 100 oranında kira zammı yapıldı.

ÜST SINIR VAR MI TARTIŞMASI!

Bugün itibari ile yazılı basın aracılığı ile tartışılmaya başlanan bir diğer konu da ev sahiplerinin şahsi mülkleri hakkında sınırsız şekilde fiyat belirleyip belirleyemeyeceği konusu oldu.

x-565-424-kira-sozlesmesi-sona-erince-kiraci-ne-zaman-evi-tahliye-etmelidir.png

Ön plana çıkan bilgilere göre serbest piyasa koşullarında kanunen bir engel bulunmamakla birlikte Milliyet Gazetesinde Prof. Dr. Erol Ulusoy'un yazısında konu gündeme taşındı ve özellikle fiyat artışlarındaki fahiş durumun sebepleri ile birlikte; kiracıyı kollayabilecek borçlar kanunu hükümlerine yer verildi.

5 YILLIK SÜRE DETAYI

Türk Borçlar Kanunu'nun 27 ve 28 inci maddelerindeki ahlaka veya kamu düzenine aykırılık olgularına yapılan referans ile birlikte özellikle kiracıların taahhüt altına girdikleri sözleşmelerin üzerinden 5 yıllık süre geçmesi ile birlikte; mülk sahibinin inisiyatifine bırakılan fiyat belirleme konusunda; kiracının davacı olması ile birlikte konunun mahkemeye taşınacağı ve hakimin kararı ile belirlenebilecek ola fiyatın resmi olarak TÜFE oranından fazla olamayacağına dikkat çekildi.

Özellikle yurt dışından alınan göçlerin yanı sıra üniversitelerin karma eğitime geçmeleri ile birlikte başlayan iç göç sebebi ile fiyatların bir süre daha artış gösterebileceği belirtildi.

Siz de kiracı veya ev sahibi olduğunuzu belirterek konu hakkındaki görüşlerinizi bizimle paylaşabilir ve vatandaşların sunduğu fikirlere katkı verebilirsiniz! Alt kısımda yer alan yorum bölümünden konu hakkındaki kişisel görüşlerinizi ifade edebilirisiniz…

Milliyet Gazetesinde yer alan yazıya buradan erişebilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum