Kış Saati Uygulaması Kaldırıldı

Kış Saati Uygulaması Kaldırıldı

Bakanlar Kurulu Kararı İle kış saati uygulaması kalkıyor. Karar öğrencileri ve velileri nasıl etkiliyor?

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yaz ve kış saati uygulamasının her sene yıl boyu sürdürülmesine ilişkin karar, 7 Eylül 2016 Resmi Gazete'de yayımlandı.

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03.00'ten itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulamasının her yıl, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırılmıştır. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla saatlerin düzenlenmesi hakkındaki, 14 Mart 2016 tarihli ve 8589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'nda yer alan 30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04.00'ten itibaren bir saat geri alınması ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

İlgili hüküm gereğince 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03.00'ten itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulaması her sene yıl boyu sürdürülecek ve kış saatine geçilmeyecek. Söz konusu karar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının ilgili yazısı üzerine 697 sayılı kanunun 2. maddesi uyarınca Bakanlar Kurulu tarafından 7 Eylül'de alındı.

Söz konusu uygulamayla öğrenciler sabahları daha geç kalkmış olacak ve akşamları günışığı var iken evlerine döne bilecekler. Bu karar ile servislerle ulaşım yapan öğrenciler yollarda iken hava karanlık olmayacak. Veli bu durumda öğrencisinin daha erken yani gün ışığında evine dönebileceğini bilmesi daha güven duygusu içerisinde olacağını göstermektedir.

 

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum