Kişiye Özel Alım İlanları İptal Edilmelidir

Kişiye Özel Alım İlanları İptal Edilmelidir

Üniversite belediye veya kamu kurumlarının ilanlarında genelde bir veya iki kadro için kişiye özel nitelik yer aldığı gözlemlenmiştir. Ancak Fırat Üniversitesinin 02 Temmuz 2017 ilana çıktığı ve 03 Temmuz 2017 tarihinde yaptığımız alım haberinde kişilere

Fırat Üniversitesinin 113 kişilik alım ilanının üniversitede çalışan taşeron personele kadro vermek için çıkarılmış olarak görünmektedir. Aşağıda sayılı sebepleri açıklanmayan nitelik ve özelliklerin açıklanmasının mümkünü yoktur.

Fırat Üniversitesinin 113 kişi alımına ilişkin İşte aranan bazı şartlar ve özelliklerle ilgili veriler: Anestezi teknikeri alınırken, "3. Basamak Kamu Hastaneleri Ameliyathane biriminde çalışıyor olmak ve en az 13 yıl Anestezi Teknisyeni veya Teknikeri olarak görev yapmış olmak." şartı aranmaktadır. Burada neden 657'nin 68/B bendinde yer alan ve 8 veya 10 yıl şartları değil hiçbir mevzuatta yeri olmayan 13 yıl şartının arandığı sorusuna Üniversite yönetiminin açıklamasının Mümkünü yoktur. Anestezi Teknisyeni ve Teknikeri mezunu olan bütün adayların başvuru yapabilmesi alımlardaki hakları eşitleyeceği düşüncesindeyiz.

Başka örneklerle devam edersek eğer: Fizyoterapist alınırken, "3. Basamak Kamu Hastaneleri Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon kliniğinde çalışıyor olmak ve Anatomi alanında Yüksek Lisans yapıyor olmak." şartı aranmıştır. İlan metninde yer alan 3. basamak kamu hastanesi, SUT tebliğine göre "üniversite" demektir. Yani fizyoterapist kadrosuna başvuracak olanın hem üniversitenin fizik tedavi kliniğinde çalışıyor olması hem de anatomi alanında yüksek lisans yapıyor olması gerekmektedir.

Birde Üniversitede hala çalışıyor olma şartı konulmuştur. Ancak alımların tamamında üniversitenin bazı kliniklerinde çalışıyor olmak şartı aranmıştır. Çalışmış olmak şartı aranabilir ama çalışıyor olmak demek sadece ve sadece üniversitedeki taşeron (İşçi veya Personel) başvurabileceği anlamına gelir.

Çıkarılan bu ilanın Kamu Alımlarına etik düşmemekle birlikte bir çok kişinin hak mahrumiyetine sebep olacaktır. Fırat Üniversitesinin ilan iptali için tüm adayların sorumluluk bilinciyle hareket etmesi gereklidir. Bunun için de ilandan menfaati etkilenenlerin üniversite Yönetimine itirazda bulunması ve ilan şartlarının değiştirilmesini talep etmesi mümkün. Fırat üniversitesinin talebi reddetmesi halinde Kamu Denetçiliği Kurumuna itirazda bulunulması gerekmektedir.

Ayrıca Üniversite rektörünün etik ihlali yaptığı gerekçesiyle Kamu Görevlileri Etik Kurulu başkanlığına yazılı itirazda bulunulmalıdır.

Kamu Kurumlarında İş arayan insanların hakları yenmeden atamaların daha sağlıklı yapılması açısından; Bu iki kurumdan birinden emsal bir karar (Kişilere Özel Alımların durdurulması yönünde) alınması durumunda daha sonraki ilanlarda bu tür şartlara bir daha yer verilemeyecektir. Adayların hak mahrumiyetlerinin önüne geçilmiş olunacaktır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.