Kişiye Özel İlanda Böylesi Görülmedi! Aday Tek Başına Sınava Girecek

Kişiye Özel İlanda Böylesi Görülmedi! Aday Tek Başına Sınava Girecek

Kamu personeli alımlarında liyakat ve KPSS puanının üstünlüğü şart oldu. Gerek memur, işçi, personel alımlarında gerekse öğretim görevlisi alımlarında kişiye özel ilanlar artıyor.

Milyonlarca KPSS adayı birçok kamu personeli memur, işçi, sözleşmeli personel alımlarında liyakatin sağlanması için haklı ısrarlarını sürdürüyor. Kamuda nasıl ki mülakatın yanlışlığı açık olduğu kadar da liyakatten uzak olması maalesef adaylar için sorun olmaya devam ediyor. Öte yandan KİŞİYE ÖZEL İLANlar da önemli diğer sorun.

tou.jpg

Kişiye özel ilan sorunu

Son olarak yapılan bir öğretim görevlisi alımında bu durumun yanlışlığı ve kişiye özel ilan sorunu ortaya çıktı. İlana adayın ten konusu yazılmasıyla kendisiyle yarışacak başka bir rakibi kalmadı. Malatya Turgut Özal Üniversitesi tarafından yapılacak öğretim görevlisi kadrosuna alımla ilgili olarak başvuru şartında yer alan “tez konusu”nun sadece bir tek adayın sağlaması sorunu ortaya çıktı.

Tez konusu personel alımı şartı olabilir mi?

Bu ve benzeri birçok ilan sorunu ortaya çıkmış ve Yükseköğretim Kurulu tarafından da bu sorunun giderilmesi adına somut bir adım atmamıştır. Bu durumda da halen kişiye özel ilan olarak çıkan sorun devam etmektedir. Dolayısıyla adayların tez konusu başvuru şartı olarak sunulabiliyor ve kişiye özel ilan niteliği ile sadece bir kişi o ilana başvuru yapabiliyor.

Giriş sınavına tek aday girecek!

Adayın “Online Diyet ve Obezite İle İlgili Çalışmalar Yapmış Olmak” şartını sağlamasıyla beraber yazılı sınava girecek başka bir aday olmadığı için gerek kişiye özel ilan durumu gerekse liyaketten uzak bir durum ortaya çıkmış oldu. Aday kendi kendisiyle giriş sınavında yarışacak!

Sayıştay tarafından uyarı yapıldı

Öğretim görevlisi kadroları ile ilgili olarak Sayıştay da uyarı yapmıştı. Daha geniş bir katılıma imkan verilmesi gereken personel alımlarında bu tür kişiye özel ilanların ilerleyen süreçte hukuki bir soruna yol açabileceği belirtilmiştir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
12 Yorum