Kişiye Özel İlanda Böylesi Görülmedi! Nokta Atışı Adaylar Belli

Kişiye Özel İlanda Böylesi Görülmedi! Nokta Atışı Adaylar Belli

Kamu personeli alımlarında kişiye özel ilan şartları üniversitelerde devam ediyor. Mevzuata aykırı da olsa artı arkası kesilmeyen personel atamalarında böylesi görülmedi. İşte detaylar ve kişiye özel ilan.

Kişiye Özel İlanda Böylesi Görülmedi! Nokta Atışı Adaylar Belli

Kamu personeli alımlarında kişiye özel ilan şartları üniversitelerde devam ediyor. Mevzuata aykırı da olsa artı arkası kesilmeyen personel atamalarında böylesi görülmedi. İşte detaylar ve kişiye özel ilan.

 

Kişiye özel ilan sorunu kamuda maalesef devam ediyor. Özellikle üniversiteler bünyesinde öğretim görevlisi alımlarında başta olmak üzere diğer personel atamalarında da bazı sertifika şartları, deneyim veya kişiye özel direkt tek bir adayı işaret eden şart sorunu bitmiyor. Son olarak Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi öğretim üyesi kadrolarının tamamında kişiye özel çalışma şartı şaşkınlığa yol açtı.

Kişiye özel şart verilebilir mi?

Özellikle üniversite öğretim görevlisi alımlarında yer alan kişiye özel şart konusunda mevzuatta şu hususa bakmak gerekiyor. Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliğinde yer alan husustan dolayı normal şartlarda YÖK bu şekilde ilan verilmesini doğru bulmuyor:

İlana başvuru koşulu olarak adayların lisansüstü tez veya uzmanlık tezi adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacağı gibi ilanda sadece belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara da yer verilemez.

Öte yandan üniversiteler bünyesinde içeride yükselmeyi bekleyen adaylar için ilana çıkılması zorunluluğu da yer aldığından adrese teslim özel şart ilanların da kısa zaman içerisinde bitmesi zor.

Kişiye özel ilan şartı

İlanda yer alan hükümlerden birinde şu ibarelere yer verilmektedir. "Türkçenin İkinci Dil Olarak Öğretiminde Görev Temelli Öğretim ve İletişimsel Beceriler" konusunda çalışma yapmak şart olarak öğretim görevlisi kadrosuna dair ilanda yer aldı. Bu şartı da tarama yapıldığında sadece bir adayı işaret ettiği görülmektedir. Diğer tüm kadrolar için aynı durum geçerli.

Dışarıdan adayların başvuru yapması imkansız

Üniversite dışında adayların bu şartı sağlayamayacağı da açık olduğundan dışarıda doktora yapıp herhangi bir kadroda olmayan adaylar bu şekildeki ilanlara başvuru mümkün olmuyor.

Mevzuatta da düzenleme şart

Kişiye özel ilan verilmeden istihdamın önünü açacak bir mevzuat düzenlemesinin yapılması da şarttır. Öğretim görevlisi kadrolarına üniversite içinde atanma yani görevde yükselme şeklinde gerekli düzenleme yapılması şarttır. Dışarıdan doktorasını yapıp öğretim üyesi olmak isteyenlerin de kişiye özel ilan şartından dolayı daha başvuru yapamadan elenmesi engellenmiş olur.

Sadece öğretim görevlisi değil diğer kamu personeli alımlarında bazen karşımıza çıkan kişiye özel sertifika vb. şartların yer verilmemesi ve mevzuata aykırı ilan verilmemesi ve bunun önünün artık kesilmesi gerekmektedir.

Sizler de hemen bu haberimize benzer durumları yazabilir ve kişiye özel ilanlarla ilgili düşüncelerinizi yorum olarak iletebilirsiniz.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum