Kontrollü Normalleşme Süreci 81 İlde Başladı! İşte Tüm Süreç

Kontrollü Normalleşme Süreci 81 İlde Başladı! İşte Tüm Süreç

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tüm illerde kontrollü normalleşme sürecini açıkladı. İşte normalleşme sürecine dair tüm detaylar!

İllerimiz 100 bin nüfusa düşen vaka sayısı başta olmak üzere çeşitli kriterlere göre düşük riskli - mavi, orta riskli - sarı, yüksek riskli - turuncu ve çok yüksek riskli - kırmızı olarak renklerle sınıflandırıldı.

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecektir. Ülkemizin tamamında süren akşam 21:00 ile sabah 05:00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması devam edecektir.

Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler düşük ve orta riskli illerimizde, sabah 9 ile akşam 19 arasında faaliyet gösterebilecektir.

Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye'de normale döndürülecektir.

Okullar, Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır.

Düşük ve orta riskli illerde, ilaveten ortaokullar ve liseler dâhil diğer kademelerde de eğitim öğretime başlanacaktır.

Yüksek ve çok yüksek riskli illerimizde ise, genel uygulamanın dışında, sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacaktır.

Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler, çok yüksek riskli iller dışında; Türkiye genelinde faaliyetlerini sabah 7 ile akşam 19 saatleri arasında, yüzde 50 kapasiteyle sürdürebileceklerdir

Sokağa çıkma saatleri sınırlı olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundaki vatandaşlarımızla ilgili düzenleme, düşük ve orta riskli illerimizde kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek riskli sınıftaki illerde ise sokağa çıkma süresi artırılacaktır

Nikâh ve nikâh merasimi şeklindeki düğünler, düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişiyi, yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve bir saati aşmamak kaydıyla yapılabilecektir

Sivil toplum örgütleri, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları; düşük, orta ve yüksek riskli illerde, katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecektir

9 milyonu bulan aşılama sayısıyla nüfusumuzun %10'undan fazlasına ulaşarak dünyada ilk 5 ülke arasında yer aldık.

Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Cumhurbaşkanı.

normallesme.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.