Korucular Cumhurbaşkanımızdan İstekleri Var

Korucular Cumhurbaşkanımızdan İstekleri Var

Gönüllülük esasına dayalı emektar korucular Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslerini duyurmak için görsel ve sosyal paylaşım sitelerinde boy göstererek seslerini duyurmaya çalışmaktadırlar.

Koruculuk sistemini tüm detayları ile birkaç satırda izahatını yapalım. Ülkemizin coğrafi yapısı itibariyle dağlık olup özelliklede kış aylarında yolların kapanması güvenlik güçlerinin köylere zamanında müdahale edememesi, köylerdeki vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması için devlet tarafından kurulmuştur.

Koruculuk sisteminin başlatılması pkk ve diğer terör örgütlerinin oluşumu ile köylerdeki vatandaşların can ve mal güvenliğinin korunması için hayata geçirilmesi elzem olmuş ve 1985 yılında bölgesel olarak Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde geçici köy koruculuğu başlatılmıştır. Kırsal kesimlerde güvenlik güçlerine bir çok katkı sunan korucular sosyal haklara kavuşturulmuş maaş ve emeklilik imkanı hakkı verilmiştir.

Devlet köy korucularına yüklemiş olduğu bir çok görevi başarı ile yerine getirmiştir. Örneğin korucular bir nevi köylerde zabıta, polis, jandarma ve bekçilik görevlerini üstlenmiştir. Köylerdeki vatandaşların canı, malı, ırzı ve nüfuslu kişilere karşı vatandaşların hak ve hüviyetlerini gibi bir çok alanda görevlendirilmişlerdir. Bunun yanı sıra adli kolluk işlerini üstlenerek adaleti tecelli ettirme çabaları ise asker kaçaklarını bildirmek, suçluları yakalamak, delilerin karartılması ve kaybolmasını engelleme, tabi ve doğal afetlerde tam bir dayanışma içerisine girerek, köydeki vatandaşların can ve mal güvenliğini emniyet almak gibi bir çok görevi ihya etmektedirler. Operasyonel görevler hariç tutulmuştur. Çünkü korucular çoğu zaman operasyon el görevlerde bire bir çatışmanın içerisinde yer almaktadır.

Daha önceden meslekten ayrılmış olan korucuların yakınlarıda yerleştirilme hakkı talep etmekteler.

Yapılan düzenleme neydi; 49 yaşını dolduranların görevleriyle ilişiği bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde kesilir ve bunlara önceden peşin ödenmiş olan ücretin kalan günlere isabet eden tutarı geri alınmaz.

44 yaşını doldurmuş ancak 50 yaşından gün almamış ve hizmet süresi onbeş yıl ve üzeri olanlardan bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde başvuruda bulunanların görevleriyle ilişiği başvuru tarihinden itibaren altı ay içinde kesilir ve bunlara önceden peşin ödenmiş olan ücretin kalan günlere isabet eden tutarı geri alınmaz.

Birinci fıkra kapsamında ilişiği kesilenlere bu Kanunun ek 16 ncı maddesinin birinci fıkrası uyarınca aylık bağlanır. Aylık miktarı hesaplanırken onbeş yıldan daha az hizmeti olanlar için onbeş yıl esas alınır.

Birinci fıkra kapsamında ilişiği kesilenlerin yerine aynı yerleşim biriminde görev yapmak üzere öncelikle ve sırasıyla varsa 30 yaşını doldurmamış olmak kaydıyla çocuklarından birisi, yoksa kardeşlerinden birisi güvenlik korucusu olarak görevlendirilebilir.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.