KOSGEB Gerçekten Kolaylık Sağlıyor Mu

KOSGEB Gerçekten Kolaylık Sağlıyor Mu

Birçok kişiyi kendi işinin sahibi olmaya teşvik eden KOSGEB destekleri, iş fikri olan ya da herhangi bir iş fikrini yinelemek isteyen girişimcilerin gözdesi. Peki gerçekten KOSGEB destekleri işe yarıyor mu, Olaya devlet açısından baktığımızda, vergilerini

Birçok kişiyi kendi işinin sahibi olmaya teşvik eden KOSGEB destekleri, iş fikri olan ya da herhangi bir iş fikrini yinelemek isteyen girişimcilerin gözdesi. Peki gerçekten KOSGEB destekleri işe yarıyor mu?

Olaya devlet açısından baktığımızda, vergilerini düzenli ödeyen ve gelir sağlayan girişimcilerden çok iyi bir şekilde faydalandığını görürüz. Ayrıca borcunu ödeyemeye girişimci devlete borçlandığı için yine faizi ile birlikte bu borçları tahsil ederek gelirini arttırması büyük bir avantaj olabilir.

Bu açıdan devlet de KOSGEB ile bir riske girer ama bu riski değerlendirirken karlı çıkacağı seçenekleri her zaman öncelikli tutar.

Girişimci için ise durum oldukça mantıklıdır. Kazandığını vergilendiren ve devlete borcu olmayan girişimci, KOSGEB destekleri ile sermayesinin ortalama %70’ini devletten sağlar. Bu başlangıçta oldukça iyidir.

Dürüst bir esnaf ne yapar ne eder vergilerini öder ve borçsuz bir şekilde emeklilik hayalini kurar. Masrafını karşılayan ve geçinecek kadar da kazanan bir girişimci için durum oldukça iyidir. 10 bin liralık bir sermaye ile iş kurmaya giren bir girişimci bunun 7 bin lirasını geri alabilir ve diğer ihtiyaçlarını daha kolay karşılayabilir.

Aynı zamanda 1 yıllık kira ve personel desteği de sağlanarak işletmenin kısa sürede toparlanması sağlanabilir. Ancak daha fazla işçi çalıştıran ve daha büyük gelirlere sahip olanlar için durum değişebilir.

Daha fazla kazanmak isteyen ama daha vergi ödeme planları olan girişimcilerin vergiler konusunda adım atmaktan kaçındıkları bilinir. Bu konuda resmileştirilmiş bir iş fikri dürüst olmayan girişimciler için zor olabilir.

Ancak her zaman vergisini ödeyen ve sigorta primlerini düzenli yatıran esnaftan bahsettiğimiz için KOSGEB destekleri her zaman büyük bir kolaylıktır. Proje geliştirme aşamasındaki kolaylıklar, yurt içi ve yurt dışındaki destekler göz önünde bulundurulduğunda gerçekten büyümek isteyen ve iş fikrine güvenen girişimcilerin başarılı olmaması için pek sebep yoktur.

Özellikle son yıllarda gelişim kaydeden sektörlere verilen destekler sonucu iyi bir ivme yakalayan işletmeler, kısa sürede büyüyerek vergi gibi resmi giderleri önemsemeyecek başarıya ulaştığından, dürüstlükten şaşmayan girişimciler KOSGEB sayesinde çok daha fazla büyüyebilir.

 

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.