KPSS 15 Dakika Kuralı Türkiye Geneli Mağduriyetler

KPSS 15 Dakika Kuralı Türkiye Geneli Mağduriyetler

21 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirilen “ KPSS “ Kamu Personeli Seçme Sınavı gerçekleştirilmişti. Oturumlar sabah 10:00 öğle ise 14:30’ da gerçekleştirildi. Milyonlarca kamu personeli adayının ter döktüğü bu sınava da 15 dakika damgasını vurdu.

ÖSYM 2017 yılından geçerli olmak üzere 15 dakika kuralı ile ALES ve YGS sınavlarında uyguladığı ve bir çok haber programlarına damgasını vurarak, 1, 2 dakika gecikme ile sınava alınmayanların dramını tüm Türkiye izlemişti.

ÖSYM’nin bu katı kuralı ile bir çok YGS ve ALES sınavında gecikmelerden dolayı bir çok öğrencinin 1 yılına mal olarak, maalesef bunalımlara ve ötesinde intiharlara kadar sebebiyet vermiştir. Bir çok ilden mailler sitemize atılmakta ÖSYM yeniden YGS ve ALES sınavlarına geç kalanları alsınlar sınav olalım. Adaylardan gelen mailleri ilgili mercilere ileterek, yeniden gündeme taşımıştık. Maalesef ÖSYM başkan ve üyelerinden olumsuz yanıt verilmişti.

Dün “KPSS” Kamu Personeli Seçme Sınavında neler oldu, kimler mağdur oldu. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi sınava geç gelen bir aday 2 dakikalık gecikmeden dolayı son 15 dakikada kapıların kapatılmasından dolayı açılması için polislerden yardım istedi ancak kapılar açılmadı. Kapıları açmayan polislere ve yetkililere tepki göstererek sınav giriş belgesini bağırarak yırtıp üniversiteyi terk etti. Ankara

Erciyes Üniversitesinde adaylar güvenlik kontrol yerlerinde polis aramasından kaynaklı olarak geç kaldıklarını iddia eden adaylar, bir taraftan kampusun içinin geniş olması ve adayların yerlerini karıştırdıklarını aktardı. Ancak Üniversite yönetimi öğrencilere son 5 dakika kala defalarca anons yapıldığı aktarıldı. Ama sınava bir çok öğrenci geç kalmıştır. Kayseri

Cumhuriyet Üniversitesi Fakültesinde öğrenciler güvenlik kontrol yerinden salonlarına giriş yaparak 09:15 saat ve dakikasında kapıları kapatan polisler, 2 dakika gecikmeli olarak gelen öğrencinin dramı polisleri dahi üzmüştür. Adayların biri bayan diğeri erkek, bayan aday polislere lütfen içeri alın diye  göz yaşlarına boğuldu. Fakat kapılar açılmayınca polislere dönerek suç sizin değil siz görevinizi yapıyorsunuz, diyerekten ağlayarak sınav yerinden ayrıldı. Sivas

Trafik yüzünden geç kaldığını iddia ederek geç kaldığını ve hatalı olduğunu polis memurlarına göz yaşı dökerek anlatmaya çalışan adaya kapılar açılmadı. 1 Yıllık emeğinin olduğunu ve 1 dakika ile 1 yılın kıyaslanamamacığını onun için lütfen kapıları açın diye göz yaşlarına boğulan Kubilay Akyol adlı genç göz yaşları ile sınav yerinden ayrıldı. Adana

81 İlden gelen maillerin bir kısmını yayınladık. Ancak bir çok adayın Kamu Personeli Seçme Sınavına giremediklerini ve bir çoğunun 1 veya 2 dakikalık gecikmelerden kaynaklandığı iddia edilmekte.

KPSS sınavına yetişmek üzere yola otomobil çıkan adaylar zincirleme trafik kazasına karışınca araçlarının kazalı bir şekilde gidemeyeceğini gören polis ekipleri, adayları trafik polis aracı ile sınav merkezine ulaştırarak adayların sınava girmelerine yardımcı olmuşlardır.

KPSS sınavında 21 Mayıs 2017 tarihinde sabah oturumunda (Genel Kültür ve Genel Yetenek testinden 120 soru soruldu) öğle oturumunda ise ( Eğitim Bilimlerinden 80 soru sorulmuştur) KPSS sınavlarının deneme sorularını çöze bilenlerin bir çoğu zorlandığı dersleri ( Tarih, Matematik ve Türkçe sorularının) diğerlerine nispeten zor olduğu gelen bilgiler arasında yer almıştır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.