KPSS 2016 Tercihleri Nasıl Yapılacak

KPSS 2016 Tercihleri Nasıl Yapılacak

ÖSYM 2016/2 KPSS Tercihlerinin Başlandığını Duyurmasıyla Beraber Milyonlarca Adayın Aklındaki Soru Tercihler Nasıl Yapılacak, Kimler Tercih Yapabilir, Kimler Yapamaz, Takipçilerimiz İçin Konuyu İzah Edelim.

ÖSYM 2016/2 KPSS Tercihlerinin Başlandığını Duyurmasıyla Beraber Milyonlarca Adayın Aklındaki Soru Tercihler Nasıl Yapılacak, Kimler Tercih Yapabilir, Kimler Yapamaz, Takipçilerimiz İçin Konuyu İzah Edelim.

2016/2 KPSS merkezi atama tercihlerini kimler yapabilecek:

22 Mayıs 2016, 16 Ekim 2016 ve 20 Kasım 2016 tarihlerinde yapılmış olan Kamu Personel Seçme Sınavlarından (2016-KPSS Lisans ve 2016-KPSS Ortaöğretim Önlisans) birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olanlar arasından ortaöğretim mezunları için KPSSP94, önlisans mezunları için KPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSP3 puanı elde etmiş olanlar tercih yapabilecek. Tercihlerin geçerli olabilmesi için tercihlerin ÖSYM’ye internetle gönderildiği gün itibarıyla, sınava girilen öğrenim düzeyindeki bir okuldan veya programdan mezun olunması zorunludur.

2016/2 KPSS merkezi atama tercihlerini kimler yapamayacak hangi durumlarda atama iptal olur:

KPSS-2016/6 (Sağlık Bakanlığı) yerleştirme işlemleri sonucu 2016-KPSS Lisans puanı ile herhangi bir kadro veya pozisyona yerleştirilen adaylar tercih işlemi yapamayacak. 

Tercihleri ÖSYM sitesine yüklediği gün itibariyle mezun olmayanlar tercih yapamaz.

Koşullarından herhangi birini karşılamadığınız bir kadro ya da pozisyona tercihleriniz arasında yer verilmesi ve yerleştirilme halinde ilgili kurum tarafından atanma iptal edilir.

Ortaöğretim düzeyinde sınava başvuran; ancak, sınava başvurduğu dönemde lisans mezuniyetini bildirmeyen adayların (31 Mart 2016 tarihi ve öncesinde bir lisans programından mezun olan adaylar) Ortaöğretim düzeyinde sınava başvuran; ancak, sınava başvurduğu dönemde ön lisans mezuniyetini bildirmeyen adayların (24 Ağustos 2016 tarihi ve öncesinde bir ön lisans diploması almaya hak kazanmış adaylar) Ön lisans düzeyinde sınava başvuran; ancak, sınava başvurduğu dönemde lisans mezuniyetini bildirmeyen adayların (31 Mart 2016 tarihi ve öncesinde bir lisans programından mezun olan adaylar) tercih yapmaları sistem tarafından engellenmiştir.

KPSS 2016 Tercihleri Nasıl Yapılacak:

Adaylar tercihlerini 21-30 Aralık 2016 tarihleri arasında internet yoluyla ÖSYM’ye gönderebileceklerdir. Tercihlerinizi yaparken size uygun olan kadro ve pozisyonların bulunduğu tablolardaki “Aranan Nitelik Kodları” sütununda yer alan nitelik kodlarını dikkatle incelemeniz ve size uyup uymadığını belirlemeniz son derece önemlidir. Tercihler belirlenmeden önce sistemde kayıtlı mezun olunan alan/program bilgisi mezun olunan alan/program tablolarından kontrol edilmelidir.

Öncelikle adaylar ortaöğretim, önlisans ve lisans mezunları için aranan nitelik kodları ile alan ve dalları bulmaları gereklidir. İlgili kodları bulmak için yayınlanan bilgiler şöyle;

KPSS Özel Koşullar
Ortaöğretim Mezunları İçin Nitelik Kodları
Önlisans Mezunları İçin Nitelik Kodları
Lisans Mezunları İçin Nitelik Kodları
Mezun Olunan Ortaöğretim Alan Dallar
Mezun Olunan Önlisans Alan Dallar
Mezun Olunan Lisans Alan Dallar

Adaylar daha sonra ÖSYM 'nin yayınladığı 2016/2 KPSS merkezi atama kadrolarından kendi mezuniyetine uygun veya mezun olduğu düzey herhangi bir bölümden mezun alan kadroları belirlemeliler. Adaylar yanlızca mezun olduğu ve KPSS puanı bulunduğu düzeyden yayınlanan kadroları incelemeliler. 2016/2 Merkezi atama kadroları şöye;

Ortaöğretim Mezunlarının Tercih Edebileceği Kadrolar
Önlisans Mezunlarının Tercih Edebileceği Kadrolar
Lisans Mezunlarının Tercih Edebileceği Kadrolar

Merkezi atama tercihlerinin ÖSYM 'ye gönderilmesi:

Bir kadro veya pozisyon için mezun olunan program alan koşulu birden fazla ise bunlardan birinin karşılanması yeterlidir. Tercih yapmak istediğiniz kadro ve pozisyonları belirleyiniz ve 30’u geçmemek üzere istek sıranıza göre yazınız. Bu sıralamada kadro ve pozisyonun size uygunluğu ve sizin bunlara vereceğiniz öncelikler son derece önemlidir.

Adaylar genel amaçlı dileçe örneğini doldurarak problemlerle ilgili talepte bulunabilecekler. Ayrıca başvuru işlemi yapacak adayların başvuru kılavuzunu mutlaka incelemelerini öneririz. Başvuru işlemleri ise aşağıdaki 2016/2 KPSS başvuru işlemleri alanından yapabilecekler.

2016/2 Merkezi Atama tercih kılavuzu
KPSS Genel Amaçlı Dilekçe

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum