KPSS 50 Puanla 20 Bin Kadroya Online Başvurular Alınıyor

KPSS 50 Puanla 20 Bin Kadroya Online Başvurular Alınıyor

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS 50 puan şartı ile kamuya sözleşmeli 20 bin yeni öğretmen alımı için başvurular devam ediyor. MEB sözleşmeli kamu personeli alımı başvuru süreci ve tüm detaylar bu haberimizde.

Kamuya 20 bin sözleşmeli kamu personeli alımı kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde öğretmen kadrolarına başvurular devam ediyor. Online olarak yapılan başvurularda 24 Mart itibarıyla başvuru sayısı 72 bini geçti. KPSS 50 puan şartı ile sözleşmeli kamu personeli alımı başvuru şartları ve detaylar haberimizde. 19 bin 490 kadro ile 60 milli sporcu kadrosuna başvurular 75 bine yaklaşıyor.

Başvurular Nasıl Olacak

20 bin kadro için adaylar başvurularını MEB ilk atama başvuru sayfasından yapabileceklerdir. Adaylar ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihlerini yapacaklar. Şu an ilk aşamada ön başvurular alınıyor. Başvurular için son tarihi 26 Mart 2021. Adaylar başvurularını haberimizin en altında yer alan başvuru ekranı üzerinden yapmaları gerekiyor.

Başvuru KPSS Şart

20 bin kadro için adayların 2019 veya 2020 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavında atanacağı alan için puan türleri en az 50 puan almış olma şartı aranıyor. KPSSP10, KPSSP121 ve KPSSP120 puan türlerinden 50 ve üzerinde alanlar başvurabiliyor.

Kimler Başvuru Yapabilir?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımak şartları aranmaktadır.

Türk vatandaşı olmak (KKTC vatandaşları için Türk vatandaşı olma şartı gerekmemektedir.),

Mezun olunan yükseköğretim programının, öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 20 Şubat 2014 tarihli ve 9 sayılı Kurul Kararına göre atama yapılacak alana uygun olmak şartı aranıyor.

Öğretmenliğe kaynak teşkil eden üniversitelerden mezun olanların ihtiyacı karşılamadığı alanlara atanacaklar hariç olmak üzere, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını ya da Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programından birinin başarıyla tamamlamış olmak şartı aranıyor.

Yurt dışındaki üniversitelerden mezun olanların, YÖK Başkanlığınca yüksek öğrenimlerinin ve/veya pedagojik formasyon belgelerinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denkliği kabul edilmiş olmak şartı aranıyor.

Devlet memurluğundan veya öğretmenlik mesleğinden çıkarılmayı gerektiren bir ceza almamış olmak şartı aranıyor.

657 sayılı Kanunun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak atanan; ancak ataması iptal edilenler ile sözleşmeli öğretmen olarak çalışmakta iken sözleşmeleri feshedilenler bakımından, başvuru tarihinin son günü itibarıyla bir yıl bekleme süresini tamamlamış olmak şartı aranıyor.

Başvuracakların hali hazırda MEB veya herhangi bir kamu kurum ve kuruluşunda 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak çalışmıyor olması gerekiyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.