KPSS B Grubu Puan Türleri Nelerdir? (B Grubu Memur Ataması

KPSS B Grubu Puan Türleri Nelerdir? (B Grubu Memur Ataması

KPSS puan türleri, kişilerin lisans, önlisans ya da lise bölümlerine göre farklılık gösterir. KPSS; Kamu Personel Seçme Sınavıdır. Bu sınav sonucunda insanlar devlet memurluğuna girmeye hak kazanabilirler. KPSS Nedir kişilerin bitirdikleri bölüm çe..

KPSS puan türleri, kişilerin lisans, önlisans ya da lise bölümlerine göre farklılık gösterir. KPSS; Kamu Personel Seçme Sınavıdır. Bu sınav sonucunda insanlar devlet memurluğuna girmeye hak kazanabilirler.

KPSS Nedir?
KPSS, kişilerin bitirdikleri bölüm çerçevesinde sınava tabi tutularak devlet memurluğuna girmeye hak kazanır. Günümüz dünyasının en büyük sorunlarından biri işsizlik sorunudur. Özellikle ülkemizde işsizlik gençleri içine alan büyük bir sorun olmaya devam eder. İnsanlar okulu bittikten sonra iş arayışı içerisine girer.

Özel sektör çalışma hayatı anlamında fazla tercih edilen bir sektör değildir. Bunun nedeni kişilerin özel sektörde iş garantisinin olmamasıdır. Hem çok fazla olan çalışma saatleri nedeni ile insanlar ezilmekte hem de iş güvencesi olmadığı için her an bir korku ile yaşanmaktadır. Özel sektördeki bu olumsuz durumlar ise devlet kurumlarına ilgiyi artmıştır. Bu nedenle her yıl daha da artan sayıda kişi KPSS’ ye girerek şansını denemektedir.

KPSS B Grubu Nedir?
KPSS A ve B grubuna göre ayrılır. Hangi meslekte çalışılacaksa bu ayrım ona göre yapılır. KPSS B grubunda lise, önlisans ve lisans düzeyindeki pek çok meslek grubu dâhildir. Çift yıllar olarak 2 yılda bir yapılan KPSS’ ye mezun durumunda ya da okuyan herkes girebilir. Sınav, lise ve önlisans için ekim ayında yapılırken; lisans bölümleri için mayıs ayında yapılır.

KPSS B Grubu Puan Türleri Nelerdir?
KPSS B grubu puan türleri lise, önlisans ve lisans düzeyine göre ayrılır. KPSS B grubu lise puan türü şu bölümleri kapsar: Orman Muhafaza Memuru, Veteriner Sağlık Teknisyeni, Teknisyen, Sağlık Memuru, Laborant, Sağlık Teknisyeni, Hizmetli, Hasta Bakıcı, Gassal, Memur, Hemşire, Veznedar ve Bilgisayar İşletmeni.

KPSS B grubu önlisans puan türünün kapsadığı bölümler: Tekniker ( Tapu Kadastro, Harita Kadastro, Makine, Elektrik ), Programcı ( Bilgisayar Programı İnternet Bölümü, Bilgisayar Teknolojisi ve Programı), Santral Memuru, Bilgisayar İşletmeni, Sağlık Teknisyeni, Laborant (Tıbbi Labarotuvar, Patoloji Labarotuvarı) ve Hayvan Sağlık Memuru.

KPSS B grubu lisans puan türünün kapsadığı bölümler ise şu şekildedir: Avukat, Mühendis (Elektrik Mühendisi, Makine Mühendisi, Endüstri Mühendisi, Kimya Mühendisi, İnşaat Mühendisi ve Çevre Mühendisi), Veteriner, Kimyager, Biyolog, Psikolog, Fizyoterapist, Sağlık Fizikçisi, Hemşire, Ebe, İmam ( İlahiyat Fakültesi Mezunu), Mimar, Kütüphaneci, Laborant ve Pedagog.

KPSS B gurubu kadroları; KPSS A grubu kadroları dışındaki tüm bölümleri kapsamaktadır. KPSS B grubundan tercih yapacak birinin KPSSP3 puan türünden tercih yapması gerekir. KPSS’den P3 türünden puan aldıktan sonra ÖSYM tarafından kurumların boş olan kadroları bildirilir. Bunun üzerine de sınava giren adaylar boş kadrolara göre tercih yapar. Ayrıca KPSS B grubu için herhangi bir sözlü sınav konulamaz.

Kamuya yapılan tüm A grubu ve B grubu atamalara "Memur Alımı" sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

KPSS Lisans Kariyer Grubu Puan Türleri ( A Grubu Atama Yapan Kurumlar )

İlgili Haberler

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum