KPSS Çalışma Teknikleri 2018

KPSS Çalışma Teknikleri 2018

Atama Bekleyen memur adaylarının önündeki bir diğer engel 2018 yılında yapılacak olan Kamu Personeli Seçme Sınavı. Adayların 2018 yılında yapılacak olan KPSS sınavına girmeden önce çalışma düzenlerini gözden geçirmeleri gereklidir.

KPSS günümüzde pek çok lisans, ön lisans ve lise mezununun, devlet memuru olmak ve hayatlarına yön vermek için başvurduğu, çoktan seçmeli, kişinin alanına göre çözmesi gereken sorular barındıran bir ÖSYM sınavı. Bugün hazırladığımız haberimizde pek çok kişinin merak ettiği KPSS’ye nasıl çalışılır sorusuna cevap vereceğiz.
 
Bu ipuçlarını şu şekilde sıralayabiliriz:
 
• Öncelikle belirtmeliyiz ki mezun olunan bölüme ve lisans derecesine göre sorular farklı puan değerlerine tabidir. Bu yüzden öncelikle size en çok puan getireceğini saptadığınız konulara ağırlık vermelisiniz. 
• Konularınızdan en çok soru çıkan bölümlerinin diğerlerinden daha çok çalışmayı gerektirdiğini ve bu yüzden de daha ayrıntılı bakmanız gerektiğine dikkat çekmek isteriz.
• Konularınızı sınıflandırın ve ona göre bir çalışma programı çıkartın. Bu sınıflandırmayı bildiğiniz, az bildiğiniz ya da hiç bilmediğiniz konular olarak sınıflayın. Böylece takip etmeniz gereken şemayı görebileceksiniz.
 
• KPSS’yi kazanmak istiyorsanız, kendinize bir çalışma programı çıkarmalısınız. Bu çalışma programını ne kısa ne de çok uzun tutun. Kısa programlar konularınızı yetiştirememenize, uzun ve yorucu programlar ise gün içinde tamamlanamayacağı için size ağır gelecek ve kendinizi başarısız hissetmenize neden olacaktır. 
• Program hazırlarken önce bildiğiniz konulara ağırlık verin, bir iki haftanın ardından bilmediğiniz, gözünüzü korkutan konulara geçin. Eğer direkt bilmediğiniz konulara çalışmaya başlarsanız, büyük ihtimalle ders çalışma isteğiniz kırılacak ve çalışma programınızı uygulayamayacaksınız.
 
• Sorularınızı biriktirmek yerine, her bölümün ardından konu ve soru bankalarından o konuyla alakalı olabildiğince soru çözün. Konunun hemen ardından soru çözmek bilgilerinizi pekiştirecektir.
• Çözemediğiniz sorular canınızı sıkmasın. Bu sorular, size sınavda çözememe ihtimaliniz olan soruları çözmenizde size rehberlik edecektir. 
• Çözemediğiniz soruların çözümünü öğrendikten sonra soruları, kitaptan bir maket bıçağı yardımıyla kesin ve konulara ayırdığınız soru zarflarında toplayın. Haftada bir bu soruları tekrar gözden geçirin. Bu şekilde hata yapma riskinizi azaltacaksınız!
 
Size verdiğimiz bu ipuçlarını, KPSS çalışmanın püf noktaları olup, uyguladığınızda size sınavda büyük avantajlar sağlayacaktır.  Sınavda başarılı olmak, net sayınızı arttırmak ve verimli bir şekilde çalışmak için bu püf noktaları hayatınıza uyarlayın. 

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.