KPSS Düşük Puan Alan Tüm Adaylara Zabıt Katipliği Yolu Açıldı

KPSS Düşük Puan Alan Tüm Adaylara Zabıt Katipliği Yolu Açıldı

Danıştay karar verdi ve KPSS Düşük puan alan Lise Önlisans ve Lisans mezun herkes zabıt katipliği Sözlü (Mülakat) ve Uygulama sınavlarına katılabilecek. Kısaca Zabıt katipliğine başvuru yapan kişilerin 20 katı değil tamamı bu sınavlara alınacaktır.

Danıştay aldığı karar ile Zabıt katipliğine başvuru yapan Lise Önlisans ve Lisans mezunu Her aday Mülakat sınavı ve Uygulamalı Sınava Alınacak. Yani Bilgisayar ve Daktilo Sertifikası olan her aday zabıt katibi olabiliyor.

Danıştay kararı ile yürürlükten Kaldırılan Hüküm Şöyle Açıklanmıştır. Merkezi sınavda alınan puanlar esas olmak kaydıyla, en yüksek puandan başlamak üzere ilan edilen kadro sayısının yirmi katı kadar aday çağrılır."

Danıştay'a zabıt katibi alımında, en yüksek puanlı 20 katı adayın sözlü sınava alınmasını düzenleyen hüküm kaldırıldı. 7 Eylül 2017 tarihli Resmi Gazetede Danıştay Personeli Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 11 inci maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

Danıştay'ın 7 Eylül itibariyle yürürlükten kaldırdığı bu düzenleme daha 6 ay önce 24 Mart 2017 tarihinde yürürlüğe konulmuştu.

Yapılan düzenlemeyle Danıştay'a zabıt katibi alımında en yüksek puanlı 20 katı adayın sözlü sınava alınabileceği şeklindeki sınırlama kaldırılmıştır. Bu yeni düzenleme gereğince Danıştay zabıt katibi alımı yaparsa başvuran tüm adaylar sözlü sınava alınabilecektir.

Daha 6 ay önce yürürlüğe konulan ve bir eleme özelliği taşıyan bu hükmün neden kaldırıldığı açıklanmalıdır. Eğer bir mahkeme kararı yok ise bir nebze de olsa adalet sağlayan bu düzenlemenin, zira sözlü sınava istenen her aday değil 20 katına giren aday girebilmektedir.

Kimler Zabıt Katibi Olabiliyor Şartları nelerdir. Lise, Önlisans ve Lisans mezun bilgisayar sertifikası olan veya okuduğu okul itibariyle Bilgisayar dersi görmüş ve KPSS 70 puan ve üzeri bulunan bütün adaylar başvuru yapabiliyor. 1 Ocak 1981 ve sonrası doğumlu olmak (lise, ön lisans ve lisans adayları için) bir diğer şart.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum