Araştırmacı Yazar Hanifi Korkmaz

Araştırmacı Yazar Hanifi Korkmaz

KPSS Kaldırılır Mı?

Belki de hiç bir zaman gündemden kalkamayacak konulardan biri de sınavlardır. Sınavların yapılması, değiştirilmesi veya kaldırılması her zaman gündemde olan bir konudur. Bu sınavlardan en önemlisi belki de KPSS'dir. Çünkü KPSS artık son dönemeç olarak görülür. KPSS'nin kaldırılması da hep gündemde olan veya olması istenen bir konudur. Peki, KPSS gerçekten kaldırılır mı?

KPSS Kaldırılınca Herkes Memur Olamayacak
Herkes, KPSS Kaldırılınca işe girmenin daha kolay olacağını ya da memur olmanın daha da kolaylaşacağını sanıyor. Ancak bu kesinlikle böyle olmayacaktır. Aksine memur olmak daha da zorlaşabilir. Neden mi? Çünkü KPSS kaldırılırsa muhtemelen yerine ya başka bir sınav gelir ya da KPSS ile memur ataması yapılan kurumlar personel ihtiyaçları oldukça kendileri sınav yapacaktır. Diyelim ki yeni sınav geldi. O zaman pek bir şey değişmeyecektir.

Diyelim ki kurumlar kendi sınavını yaptı. O zaman memur olmak daha zor olacak ve torpiller havada uçuşacak. Nedenini söylemeye bile gerek görmüyorum. Yasa diyelim ki MEB veri işleme için memur alacak. Sınavı da her ilde yapmayacaktır. En fazla bir kaç merkeze dağıtılır. Peki, siz Samsun’dan Ankara’ya sınava kolayca gelebilir misiniz? Ya da Balıkesir’den İstanbul'a?

KPSS Kaldırılırsa Binlerce Kişinin Ümidi De Kaldırılır
Yüz binlerce yeni veya eski mezun memur olabilme hayaliyle her yıl şansını KPSS’de arıyor. Bu sene olmazsa belki seneye olur deyip tekrar tekrar girer sınava. Peki, KPSS kaldırılır da bu kişilerin hayalleri ellerinden alınırsa ne kadar doğru olacaktır? Demezler mi eskiden bir umut sınavda şansımızı denerdik şimdi o da yok? Bu da işsizlik baskısını arttırmaz mı?

KPSS Bir Politika Aracıdır
KPSS’nin bir diğer işlevi de yüz binlerce işsizin olduğu ülkemizde devletin, işsizlik baskısına karşı ördüğü bir duvardır. Çünkü mezunlar, “ İş bulamıyoruz sayın devlet yetkilileri ” dediğinde, onlar da “Kardeşim bak biz her sene binlerce memur alıyoruz sınavla. Sen kazanamıyorsan ben ne yapayım” diyebiliyor.

KPSS Kaldırılmaz!
Bu nedenlerden dolayı KPSS ismi değişse bile en son kaldırılacak sınavdır. Çünkü KPSS sınavı son virajda kişilerin gerçeklerle yüz yüze kaldığı sınavdır. KPSS'yi kaldırmak gerçekleri kaldırmak olacaktır. Bu da ihtimal dışıdır.

E posta: korkmazhanifi@yandex.com

Önceki ve Sonraki Yazılar