KPSS Memur Adayları Taşeron Kadroya Karşı

KPSS Memur Adayları Taşeron Kadroya Karşı

Hükümetin yaptığı son açıklama ile KPSS memur adayları ile taşeron çalışanlar karşı karşıya geldi. Hükümet yetkilileri, taşeron çalışanlarının kadroya alınacağını açıkladı. Bu açıklamanın ardından ise KPSS memur adayları isyan etti. KPSS memur adayları bu

Hükümetin yaptığı son açıklama ile KPSS memur adayları ile taşeron çalışanlar karşı karşıya geldi. Hükümet yetkilileri, taşeron çalışanlarının kadroya alınacağını açıkladı. Bu açıklamanın ardından ise KPSS memur adayları isyan etti. KPSS memur adayları bu açıklamanın kendilerini mağdur ettiğini dile getirerek duruma tepki gösterdi.

Taşeron Nedir?
Taşeron i çalışan, hükümetin uzun yıllar boyunca uyguladığı bir politikadır. Bu uygulamaya göre işin bir bölümü esas yapmakla yükümlü kişilerden alınır. Onun yerine başka bir kişi ya da firmalara devredilir. Buna taşeron adı verilir. İşin bir bölümü taşeron çalışana teslim edilir. 

Taşeron sistemi uzun zamandır devletin sırtında yük olmuştur. Bu uygulama sayesinde iş yeri sahipleri kar elde eder. Diğer taraftan çalışanlar da yoğun iş yükü altında ezilir. Örneğin bir yemek işletmesinin bir kurumun yemekleri için 10 işçi çalıştırmak zorunda olsun. Bu işlere bin lira ücret verdiğinde 10 bin lira gibi bir toplam ücret çıkar ve kar elde eder.

Taşerona Kadro Açıklaması
Taşeron çalışanlar için ilk açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ dan gelmiştir. Cumhurbaşkanı taşeron çalışanların da kadroya alınacağını açıklamıştır. Daha sonra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada 720 bin taşeron çalışana kadro verileceğini açıkladı. Bakan Faruk Özlü, bu alanda çalışmaların yapıldığını, diğer bakanlıklar ile ortak hareket edilerek taşeron kadrolarının verileceğini açıkladı.

Taşeron Kadro Açıklaması Tepki Çekti
Cumhurbaşkanı ve Bakanın yaptığı taşerona kadro açıklaması ise KPSS mağduru çok fazla kişinin tepkisini çekti. KPSS mağduru kişilerin taşeron işçilere kadro verilirken kendilerinin açıkta kalacağını belirtti. Uzun zamandır atamayı bekleyen gençler bu durumu haksızlık olarak yorumladır.

KPSS memur adayları, taşeron işçilere sunulan bu olanakların kendilerine de sunulması gerektiğini belirtti. Nasıl ki taşeron işçileri kadroya alınıyorsa; KPSS memur adaylarının da kadroya alınması gerektiğini belirten adaylar; haksızlıkların ancak bu şekilde giderileceğini ifade etti.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum