Araştırmacı Yazar Hanifi Korkmaz

Araştırmacı Yazar Hanifi Korkmaz

KPSS Sınavı Yaklaşıyor Tempoyu Arttıralım Gençler

Milyonlarca insanın memur olma ve öğretmen olarak atanma hayalinin ilk basamağı olan 2018 KPSS Lisans sınavı bu yıl 22 Temmuz tarihinde yapılacak. Sınav için aylar öncesinden hazırlıklara başlayan birçok aday varken, işini son dakikaya bırakanlar ise hala çalışmalara başlamış değil. 

KPSS sınavı için gerekli olan lisans eğitimini tamamlamış olan adaylar Genel Yetenek ve Genel Kültür alanında sınava giriyor. Öğretmen adayları ise daha ileri bir tarihte yapılan ÖABT ile bu yıl da atanarak göreve başlamayı bekleyecek. Peki tempoyu arttırmak ve başarılı olmak için nasıl çalışmak gerekiyor?

Çalışma Programı Yapın

Başarmanın yolu çalışmak… Ama plansız çalışmak size hiçbir şey kazandırmayacağı gibi kaybettirebilir de. Bu yüzden ilk aşama çalışma planı yapmak olacaktır. Hangi derslerden başlayacaksınız hangi materyalleri kullanacaksınız belirleyerek gün içinde kaç saatinizi çalışmaya ayıracağınıza karar vermeniz gerekecektir. Günlük olarak 2-3 saatlik bir zaman dilimini çalışmak için ayırmanız, çalışmanızın sonunda tekrar yaparak bilgilerinizi pekiştirmeniz oldukça önemlidir. 

Zaman Ayırın

Çalışmak için ayırdığınız zamanı hiçbir şeyle değiştirmeyin. Unutmayın başarıya giden yolda yalnız olduğunuzda daha başarılı olabilirsiniz. Düzenli ve sistemli çalışmaya zaman ayırarak başarıya bir adım daha yaklaşabilirsiniz. İsterseniz KPSS Lisans kursları gibi eğitimlere de katılabilirsiniz. 

Tekrar Yapın

Test çözerek takıldığınız konularda tekrar yapmanız işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Düzenli olarak çalışarak tekrar yaptığınızda bilgileriniz kalıcı ve güncel olacaktır. Birçok kişi tekrar yapmadığı için çalıştığı zamanın ziyan olmasına neden oluyor. 

Farklı Kaynaklardan Destek Alın

Tek bir kaynaktan çalışmanız anlama sorunu yaşamınıza neden olabilir. Bu yüzden farklı kaynaklardan destek alarak daha kolay bir şekilde öğrenmenizi pekiştirebilirsiniz. Belki farklı bir kaynakta daha kolay bir anlatım vardır ve aslında anlamamanızın nedeni çok küçük bir kelimede saklıdır. 

Son Olarak…

En önemlisi bol bol kitap okumak elbette… Kitap okumanız soruları daha kolay anlamanızı sağlar ve kısa süre içinde test sorularınızı daha hızlı anlamanıza yardımcı olur. Tüm adaylarımıza KPSS 2018 Lisans sınavında başarıları diler, hayatın her alanında sınavlar olduğunu hatırlatmak isterim.

E posta: korkmazhanifi@yandex.com

Önceki ve Sonraki Yazılar