Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Özde Demirtan

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Özde Demirtan

Kpss Tarihlerinin Öne Çekilmesi Sınava Gireceklerin Sayısını Etkiler Mi

Daha önceki senelerde temmuz ayında yapılan lisans KPSS’nin bu yıl Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavlarının 22 Mayıs,  A Grubu alan sınavının 29 Mayıs ve ÖABT’nin ise 24 Temmuz’da yapılacak olması kafalarda sınava girecek öğrenci sayısı ile ilgili soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

Günümüzde her yıl artış gösteren mezun sayısı ve bunun tam tersi bir yönde seyreden memur alımı konusu muallakta kalmaya devam ederken sınav maratonunda bizler de tekrar saflarımızı aldık. Ancak sınav tarihlerinin öne çekilmesi bazı durumlardan ötürü sınava girecek öğrenci sayısında değişikliğe yol açar mı, açmaz mı sorusu kafaları kurcalıyor. Tabi bu durumun sınava hazırlananlar için artı yanlarının dışında eksilere yol açması tarihlerin değiştirilmesinin sevinçle değil üzüntüyle karşılanmasına yol açtı. Bunun yanı sıra bu durumdan sadece öğrencilerin değil kurum ve kurum çalışanlarının da olumsuz etkilenmesi gündeme gelmekte.

KPSS kursları eğitim ve öğretime başladıktan uzun bir süre sonra açıklanan sınav tarihlerindeki değişiklik, konuların sıkışmasına yol açıp eğitimciyi zor durumda bırakacağı gibi çoğu kurumlar da durumdan nasibini alacak gibi. Dönem başında yıl boyunca yapılacak eğitim ve öğretim programı kapsamında açılacak kurs sayısı, ders saati gibi konuların görüşülüp karara bağlandığı kurslarda tarihlerden kaynaklı sıkıntı yaşanacağı görünüyor. Durum bununla da kalsa iyi. Mayıs ayının sonu birçok üniversitenin final haftasına ya da final arifesine denk geliyor. Bu durum özellikle mezun durumdaki öğrencilerin mezuniyeti riske atmamak için KPSS’yi feda edecekleri ihtimalini ve bütün bir yıl verilen emeğin boşa gidecek olma durumunu açığa çıkarıyor. Bununla birlikte yine KPSS kurslarına yazılan son sınıf öğrencilerinin kurs kayıtlarını sildirme olasılığı kurum sahiplerini olumsuz etkileyecek gibi.

Sınava girecek öğrenci sayısında azalma olma ihtimali yıllardır KPSS’ye hazırlanıp atama bekleyen memur adaylarını az da olsa memnun etse de durumda herhangi bir değişiklik yapılmazsa bu gibi sıkıntıların oluşmasına ortam hazırlayacak gibi görünüyor.

İletişim Mail : ozdemirtan1@gmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.