KPSS Tercihlerinde Ücret Alınması Ne Zaman Başladı

KPSS Tercihlerinde Ücret Alınması Ne Zaman Başladı

2017/1 KPSS merkezi atamaları için tercihler 21 Haziran 2017 tarihinde başladı. Tercihler için son başvuru tarihi 3 Temmuz 2017 olarak belirtildi. Peki Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda adaylardan ne kadar ücret alınmıştı? Tercih ücreti olmasa olmaz mıydı?

ÖSYM tarafından tercih kılavuzu 21 Haziran 2017 tarihinde yayınlandı. Yayınlanan kılavuza göre adayların en son başvuru yapabileceği tarih 3 Temmuz olarak belirtildi.

2017-KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri ve ÖABT Başvuruları 13-23 Mart 2017 tarihleri arasında yapılmıştı.

Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri ve ÖABT için 60 TL; Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Muhasebe, Hukuk, İktisat, İstatistik, Maliye, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri için adaylardan 40 TL ücret istenmişti.

ÖABT’ye katılmak isteyen adayların KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür ve KPSS Eğitim Bilimleri’ne katılmaları zorunludur. Bundan dolayı ÖABT’ye katılmak isteyen adaylar, en az 180 TL sınav ücreti yatırmışlardır.

Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla beraber tercih işlemleri de 21 Haziran tarihinde başladı. Fakat sınav ücretlerinden sonra 15 TL tercih ücreti olması da adayları hayal kırıklığına uğrattı. Tercih yapacak adaylar, iş arayan birisi için sınava ve tercihlere ayrı ayrı ücret ödemenin çok zor olduğunu ifade etti. Daha öncesinde (örneğin KPSS-2016/2) adaylarda tercih işlemleri için ek bir ücret alınmıyordu. 2016 KPSS puanıyla 2017/1 tercihi yapacak adaylar için de tercih ücreti alınacaktır.

Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacaktır.

Tercih işlemleri ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden çevrimiçi olarak yapılacaktır. Tercihte gerekli bilgiler ise TC Kimlik Numarası ve ÖSYM Aday Şifresidir.

KPSS Tercih Rehberine ulaşmak için tıklayınız. KPSS tercih işlemlerinizi yapmak için tıklayınız.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum