KPSS YÖNETMELİĞİNDE ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK

KPSS YÖNETMELİĞİNDE ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK

KPSS Puanlarının geçerlilik süresini düzenleyen yönetmelikte değişiklik yapılarak 26 Şubat 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

KPSS Puanlarının geçerlilik süresini düzenleyen yönetmelikte değişiklik yapılarak 26 Şubat 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Mevcut yönetmelikte KPSS Puanları; öğretmenlik harici diğer bütün bölümlerde KPSS Puanının geçerlilik süresi iki yıldır. Ancak, öğretmenlik için KPSS Puanının geçerlilik süresi 1 yıl olarak düzenlenmiştir. 1 Yıl sonunda herhangi bir sebep ile sınav yapılamadığı taktirde sınav yapılan tarihe kadar geçerlidir. Bu hükümlerde değişiklik yapılmıştır.
26 Şubat 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yönetmeliğe ilişkin düzenleme şu şekildedir. KPSS, sonuçların açıklanmasından itibaren iki yıl süreyle geçerlidir. Ancak, öğretmen adayları için Kamu Personeli Seçme Sınavında elde edilecek puanların geçerlilik süresi bir yıldır. Yeni bir sınavın yapılamaması durumunda ise sınav sonuçları, bir sonraki sınav sonuçlarının açıklanmasına kadar geçerli olmaya devam eder. Şeklinde düzenlenmiştir.

Bu düzeltmenin yapılış sebebinin 2016 KPSS’nin erken yapılacak olmasından dolayı olduğunu değerlendirmekteyiz. Çünkü bugüne kadar tüm Lisans KPSS’leri temmuz ayında yapılıyordu ve çift yıllarda yapılan sınav sonuçlarına göre B Kadro dediğimiz kadrolara yılda iki defa olmak üzere toplamda bir sınav sonucu ile 4 sefer atamalar yapılırdı. Ancak, 2014 KPSS Puanları ile bugüne kadar 3 atama yapıldı ve 2016 KPSS mayıs ayında gerçekleştirileceği için; mevcut yönetmeliğe göre 2014 KPSS Puanları, 2016 Mayıs ayına kadar geçerli olup, 2016 Haziranda yapılacak olan merkezi alımlarda 2014 KPSS Puanları kullanılamayacaktı. ÖSYM bu yıl ilk defa sınav sonuçlarını da hangi tarihte açıklayacağını önceden belirtmiştir. ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre, 2016 KPSS Sonuçları 9 Haziran 2016 tarihinde açıklanacaktır. Yapılan bu değişiklik ile 2014 KPSS Puanlarının 9 Haziran 2016 tarihine kadar geçerliliği sağlanmış, Haziran ayında yapılacak olan merkezi atamanın 2014 KPSS Puanlarının baz alınarak yapılacağını değerlendiriyoruz.

26 Şubat 2016 tarihli Resmi Gazete de yayımlanan yönetmelikteki tek değişiklik bu olmayıp; A kadrolar için 2016 yılında yapılacak olan KPSS Puanının geçerlilik süresi 1 yıl olarak belirtilmiştir. 2017 ve sonrası için bir şey denilmemiştir. Eğer herhangi bir düzenleme yapılmazsa 2017 ve sonrası KPSS Puanları A kadroları için 2 yıl süre ile geçerli olacaktır. Ancak, ÖSYM’nin 2016 KPSS Puanlarının geçerlilik süresini 1 yıl olarak değiştirdiğine bakılırsa, 2017 ve sonrası yıllarda yapılacak olan KPSS Puanları ile değişiklik yapılacağını değerlendiriyoruz.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.