KPSS’de Hangi Meslek Grubu Hangi Puan Türü İle Eleman Alıyor?

KPSS’de Hangi Meslek Grubu Hangi Puan Türü İle Eleman Alıyor?

KPSS Puan Türlerinin Ne İşe Yaradığı Konusunda Kamu Personeli Alımı Haber Sitesi Olarak Sizler İçin Detaylı Bir Haber Hazırladık. Haberimizde KPSS Puan Türlerinin Hangi Meslek Grubuna Ait Olduğunu Açıkladık.

KPSS ilk kez 2002 yılında yapılmıştır. Daha önce KPSS’nin yerine KMS vardı. 2002 yılından günümüze kadar KPSS aynı isimle her yıl yapıldı. Puan türlerinde ve kurumların aldığı puan türlerinde zamanla değişikliğe gidildi. 2002 yılından bu yana her hangi bir mülakata gerek duyulmadan direkt KPSS Puanı temel alınarak yapılan atamalarda ciddi azalmalar söz konusu oldu. Kimi Kamu Kurumları personel alırken merkezi atamadan çıkıp ya kendileri sınav yapmaya başlayıp ya da KPSS Puanı ile birlikte sınav ve mülakata başvurarak personel almaya başladılar. Bu durum bize göre çok yanlış bir konu Kamu Personeli Alımı olarak biz tüm atamaların merkezi atama ile yapılması taraftarıyız çünkü bu şekilde daha adaletli bir alım olacağı düşüncesindeyiz. Bu konuya başka bir yazımızda sebepleri ve sonuçlarını detaylı bir şekilde irdeleyeceğiz. Bugünkü sistemde 124 çeşit KPSS Puanı kullanılmakta ve KPSS ile personel alan kurumlarda bu puan türlerine göre alım yapmaktadır. Kamu Kurumları KPSS sonuçlarına göre A ve B Grubu kadrolarda alım yapmaktadır.

B Grubu olarak nitelediğimiz meslek gruplarının sınavı iki yılda bir ve çift sayılı (Örneğin 2002, 2004, 2006 gibi) yıllarda yapılmakta olup puanların geçerlilik süresi 2 yıl olarak belirlenmiş durumda. Lise Mezunları ve Ön Lisans mezunları sadece çift sayılı yıllarda yapılan sınavlara katılmakta olup tek sayılı yıllarda yapılan sınavlara ise Lisans Mezunları katılabilmekte. Çift sayılı yıllarda yapılan sınavların puanları iki yıl geçerli olup genellikle yılda iki defa olmak üzere (Haziran ve Kasım aylarında) toplam 4 tane merkezi atama yapılmaktadır. Bu sınavlara mezun olanların girebildiği gibi, mezun durumunda olan öğrencilerde girebilmektedir. Çünkü sınav sonuçları iki yıl geçerli olduğu için adayların sınava girmeleri kendi yararlarına olacaktır.

Şimdi hangi puan türünün nerede kullanıldığına bakalım. P94 Lise Mezunlarının B Grubu alımlarda kullanılan puan türüdür. Bu puan türü hesaplanırken %50 GK ve %50 GY bileşenleri kullanılarak bulunur. Bu puan türü sadece çift sayılı yıllarda hesaplanır çünkü tek sayılı yıllarda Lise Mezunlarına KPSS yapılmamaktadır. P93 Ön Lisans Mezunlarının B Grubu alımlarında kullanıldığı puan türüdür. Bu puan türü hesaplanırken %50 GK ve %50 GY bileşenleri kullanılarak bulunur. Bu puan türü de sadece çift sayılı yıllarda hesaplanır çünkü tek sayılı yıllarda Ön Lisans Mezunlarına KPSS yapılmamaktadır. P3 Lisans Mezunlarının A ve B Grubu alımlarında kullanılan puan türüdür. Bu puan türü hesaplanırken %50 GK ve %50 GY bileşenleri kullanılarak bulunur. Bu puan türü yıllara göre çeşitlilik gösterir çünkü çift sayılı yıllarda yapılan sınavda hem B Grubu alımlar için hem de A Grubu alımlar için kullanılırken tek sayılı yıllarda yapılan sınavda sadece A Grubu alımları için kullanılır.

P10 ve P121 Eğitim Fakültesi ve Lisans mezunu olup pedagojik formasyonu olanların öğretmenlik alımlarında kullanılan puan türüdür. Alan Bilgisi gelmeden önce öğretmenlik alımları sadece P10 puan türü ile yapılırken Alan Bilgisi geldikten sonra her iki puan türü kullanılmaktadır. P10 Puan türü hesaplanırken GK + GY + Eğitim Bilimleri bileşenleri kullanılırken, P121 puan türü hesaplanırken GK+ GY  + Eğitim Bilimleri + Alan Bilgisi bileşenleri kullanılarak hesaplanır. Bu puan türleri için her yıl sınav yapılmaktadır. P4 … P120 (P10, P93, P94 Hariç) Lisans mezunlarının A Grubu alımlarda kullanılan puan türüdür.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.