KPSS'den 50 Dahi Alamayan Aday Kamuda İstisnai Kadrolara Atanıyor

KPSS'den 50 Dahi Alamayan Aday Kamuda İstisnai Kadrolara Atanıyor

Kamu Personel Seçme Sınavı KPSS'den 50 bile alamayan adayı kamuda istihdam edilmesi sorunu gündeme geldi. Kamuda ehliyet ve liyakate dair detaylar yazımızda.

Kamuda personel istihdamı konusunda KPSS puanının üstünlüğü tüm adaylar tarafındn tartışılmaz bir konu. Bu kapsamda mülakatlı atamalar da liyakatten uzak olduğu sürekli gündeme geliyor. Öte yandan Bülent Arınç tarafından KPSS puanı ile atamalar, liyakatle personel alımları tekrar gündeme geldi. İşte KPSS'den 50 bile alamayan adayın kamuda atanmasına dair detaylar.

kpss.jpg

Kamuda istisnai kadrolar suistimal mi ediliyor?

Bülent Arınç tarafından yapılan açıklamada kamu personeli alımlarında ehliyet ve liyakat konusunda çok büyük sıkıntılar olduğununun sürekli konuşulduğunu ifade etti. Kendisinin de bizzat bu duruma şahit olduğunu belirten Arınç, istisnai kadrolarda bu durumun yaşandığını belirtti.

İstisnai kadroda olan birisinin daha sonra başka bir kadroya, ardından farklı bir kadroya atandığını açıklayan Arınç hemen boşalan kadroya başka birinin liyakat dışı alınabildiğini ifade etti.

Kamuda liyakat şart

KPSS'den 90 alan bir adayın böylesine bir şeye kalkışmadığını belirten Arınç KPSS'den 50 bile alamayacak bir kişinin kamuda istisnai kadrolara alındığını belirtti.

KPSS'den 50 alamayan aday istisnai kadrolara atanıyor

Arınç ehliyet ve liyakat konusunda çok büyük sorunların konuşulduğunu gündeme getirdi ve KPSS'den 50 bile alamayacak bir kişinin istisnai kadrolara atamasının kolaylıkla gerçekleştiğini ve buna kendisinin de şahit olduğunu belirtti.

Milyonlarca KPSS adayı atama beklerken ve birçok kurumada atamalar yüksek puanlarla kapanırken bu durumun oluşması üzücüdür. KPSS’den 50 bile alamayacak bir kişinin kamuda rahatlıkla iş sahibi olması sorununun çözülmesi adına tüm atamaların KPSS merkezi atama ile olması şarttır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
25 Yorum