Krediye Fazla Faiz Ödeyenlere Geri Ödeme

Krediye Fazla Faiz Ödeyenlere Geri Ödeme

Ev Taşıt Tüketici Kredisi Alan Vatandaşlara Yüksek Mahkeme Kararı ile 2007 ile 2011 yılları arasında alınan fazlaya ilişkin faizler bankalardan tahsil edilecek

Müjde Krediye Fazla Faiz Ödeyenlere Geri Ödemeler Başladı

2007 Ağustos ile 2011 Eylül arasında Bankalardan Ev, Taşıt ve Tüketici kredisi alan vatandaşlar fazlaya ilişkin faizleri mahsup edecekler.

12 Banka kartel oluşturdukları ve vatandaşları faiz altında ezdikleri gerekçesiyle Rekabet Kurulunun fiyat tespiti sonrası bu bankalara BDDK 1. 100 Milyar TL idari para cezası kesmiş ancak Bankalar Mahkemelerin yolunu tutsa da Ankara 2. İdare Mahkemesi 2015 yılında Rekabet Kurulu Kararını hukuka uygun bularak bankalarca açılan iptal davalarını tüketici lehine reddetmiştir. Temyiz başvurusunda bulunan bankalara 13. Danıştay Daire Mahkemesi başvuruyu incelemiş Rekabet Kurulunun Kredi puanlarını yüksek göstererek vatandaşları mağdur eden 12 Banka hakkında sunmuş olduğu fazlaya ilişkin faiz raporunu olduğu gibi kabul eden Yüksek Mahkeme tüketiciler lehine karar verdi.

Tarihin En Çok Davası Açılabilir: Davalara ilişkin açıklamalarda bulunan Tüketici Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Hakan Tokbaş bize gelen dava sayası binin üzerinde ve devam etmekte. 2007 ile 2011 arası Ev Kredisi çekenlerin sayısı 1 milyon 700 bin civarında, Taşıt Kredisi çekenlerin sayısı 940 bin civarında ve Tüketici Kredisi çekenlerin sayısı ise 30 milyonu aşkın diyerekten sözlerine devam ederek dava açma süresi 2 yıl olup zaman aşımına uğramamaları gerekiyor dedi.

Süreç Nasıl İşleyecek: 2007 – 2011 yılları arasında Ev kredisi ve Tüketici Kredisi çeken vatandaşlar 1 - Bankaya başvurabilecekler. 2 - Valiliklerde ve Kaymakamlıklarda Tüketici hakem heyetine başvurabilirler. 3 –  3 Kata Kadar Tazminat Davası açabilirler ve Avukatlık yardımı ile haklarını araya bilirler. Örnek verecek olursak 5 Bin TL fazlaya ilişkin faiz işleten bankaya 15 Bin TL’ lik tazminat açılabilmektedir.

NOT: Tüketici Hakem Heyetleri Başvuruları Almaya Başlamıştır.

 

 

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum