Kültür Bakanlığı 700 Arkeolog, Müze Araştırmacısı, Restoratör Alımı İçin Geri Sayım Başladı

Kültür Bakanlığı 700 Arkeolog, Müze Araştırmacısı, Restoratör Alımı İçin Geri Sayım Başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2021 yılı için 700 kadroya 3 branşta kamu personeli alımı yapacak. Bakan Mehmet Nuri Ersoy açıkladı. İşte kadrolar ve başvuru şartlarına dair tüm detaylar.

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde 2021 yılı için 700 kontenjana başvurular alınacak. Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un müjdesini verdiği ve 2021 yılı için yapılacak 700 memur alımı için adaylar sabırsızlıkla başvuru ilanına odaklandı. Adaylar Şubat bitmeden ilan yayımlanmasını bekliyor ve bu kapsamda GÜNDEM oluşması adına bizler de geri sayımı başlatıyoruz…

Peki alımlar için başvuru şartları neler olacak? Kimler başvuru yapabilecek? Başvurular ne zaman başlar? Arkeolog, Sanat Tarihçi, Restoratör MAAŞLARı ne kadardır? Tüm detayları bu haberimizde hazırladık.

700 Kontenjan Dağılımı

Bakar Ersoy 2 Kasım 2020 tarihinde Bakanlık kadrolarına 2021 yılı için alınacak 700 Arkeolog, Sanat Tarihçi, Restoratör alımları için kontenjanları açıklamış ve tarih de vermişti. Geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde sanatçı alımları branşlarına KPSS şartsız ilanlar yayımlanmış ve süreç tamamlanmıştı. Öte yandan işçi alımlarına da Bakanlık bünyesinde başvurular devam ediyor.

2021 yılı 700 yeni kamu personeli alımı için adaylar başvuru ilanlarının bir an önce yayımlanmasını beklerken bizler de konunun gündemde kalması adına adayların taleplerini bir kez daha kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Şubat ayı bitmeden diğer ilanların başvurularının da tamamlanmasıyla artık geri sayım başladı diye düşünüyor ve adayların da desteğiyle konunun gündemde kalacağını düşünüyoruz.

Başvuru Şartları - Maaş Detayları!

Peki başvuru şartları nelerdir? Kimler Arkeolog, Sanat Tarihçi, Restoratör alımlarına başvurabilecek. İşte branş branş Kültür ve Turizm Bakanlığı Arkeolog, Sanat Tarihçi, Restoratör alımları başvuru şartları:

Arkeolog Alımı Şartları

Arkeolog Unvanlı Pozisyon için; Yükseköğretim kurumlarının lisans düzeyinde eğitim veren Arkeoloji, Arkeoloji ve Sanat Tarihi, Klasik Arkeoloji, Prehistorya, Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi, Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi, Prehistorik Arkeoloji, Tarih Öncesi Arkeolojisi bölümlerinden veya bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir.

(Müze Araştırmacısı) Sanat Tarihçi Alımı Şartları

Müze araştırmacısı unvanında yapılacak alım için adayların Sanat Tarihi programından veya bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının birisinden mezun olmak, Arazi ve şantiye şartlarında çalışmaya engel hali bulunmamak gerekiyor.

Restoratör Alımı Şartları

Taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarını koruma, onarım, restorasyon, konservasyon ve mimari restorasyon konularında, üniversitelerin ilgili önlisans ve lisans programlarından mezun olmak veya Mimarlık, Mühendislik, Fen-Edebiyat, Güzel Sanatlar, Dil ve Tarih-Coğrafya fakültelerinin taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarını koruma, onarım, restorasyon, konservasyon ve mimari restorasyon konularında lisansüstü programlarından veya bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekiyor.

Taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarını koruma, onarım, restorasyon ve konservasyon konuları ve mimari restorasyon alanında uygulama deneyimi olduğunu gösterir nitelikte hazırlanmış olduğu çalışma yapmak gerekiyor. Ayrıca arazi ve şantiye şartlarında çalışmaya engel hali bulunmamak şartları da bulunuyor.

Arkeolog, Sanat Tarihçi, Restoratör maaşları ne kadardır?

Arkeolog maaşları ortalama 6 bin 150 TL’dir.

Müze Araştırmacısı (Sanat Tarihçi) maaşları prtalama 5 bin 40 TL’dir.

Restoratör maaşları ortalama lisans için 4 bin 720 TL’dir.

Maaşlar bekar memur içindir. Evli ve eşi çalışmayan için 388 TL de eş yardımı eklenmektedir. Ayrıca 72 aydan küçük her bir çocuk için 85 TL, 72 aldan büyük her bir çocuk için de 42 TL ödenmektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
29 Yorum