Kültür Bakanlığı 700 Kamu Personeli Alımı Yapacak! Branşlar Belli Oldu

Kültür Bakanlığı 700 Kamu Personeli Alımı Yapacak! Branşlar Belli Oldu

Kültür ve Turizm Bakanlığında beklenen ilan için geri sayım başladı. 700 kadroya Arkeolog, Müze Araştırmacısı, Restoratör alımı yapılacak. Adaylar 3 branşta Bakan Mehmet Nuri Gürsoy'un açıklaması sonrası ilanın yayımlanmasını bekliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığına 2021’de 700 kamu personeli alımı yapılacak.. Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un müjdeyi verdi. 2021 yılı memur alımları kapsamında 700 kadro için adaylar başvuruları bekliyor. Geri sayım başladı! Adaylar Nisan ayı bitmeden ilan yayımlanmasını beklemekte ve bizler de 700 kadroya başvurular için gündem oluşturmaya devam ediyoruz. Kültür Bakanlığı 700 kamu personeli alımı yapacak. İşte tüm detaylar ve branşlar:

Branşlar Neler Olacak?

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Arkeolog, Sanat Tarihçi, Restoratör branşları için alımların yapılacağını belirtmişti. Bu kapsamda memur alımı sürecinin başlatılması için de adayların beklentileri arttı.

2 Kasım’dan Beri Adaylar İlanı Bekliyor

Mehmet Nuri Ersoy 2 Kasım’da açıklama yapmış ve 700 kamu personeli alımı müjdesini vermişti. İlanın yayımlanması için bizler de bir an önce adayların beklediği başvuruların alınmasını talep ediyoruz. Nisan ayı bitmeden ilanları yayımlanmasını bekliyoruz.

Başvuru Şartları Neler Olacak?

Arkeolog, Müze Araştırmacısı, Restoratör alımlarında başvuru şartları neler olacak? Kimler Arkeolog, Sanat Tarihçi, Restoratör alımlarına başvuru yapabilecek. İşte ilanlar öncesi tüm detaylar:

Arkeolog Alımı Başvuru Şartları

Arkeolog Unvanlı Pozisyon için; Yükseköğretim kurumlarının lisans düzeyinde eğitim veren Arkeoloji, Arkeoloji ve Sanat Tarihi, Klasik Arkeoloji, Prehistorya, Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi, Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi, Prehistorik Arkeoloji, Tarih Öncesi Arkeolojisi bölümlerinden veya bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir.

(Müze Araştırmacısı) Sanat Tarihçi Alımı Başvuru Şartları

Müze araştırmacısı unvanında yapılacak alım için adayların Sanat Tarihi programından veya bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının birisinden mezun olmak, Arazi ve şantiye şartlarında çalışmaya engel hali bulunmamak gerekiyor.

Restoratör Alımı Başvuru Şartları

Taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarını koruma, onarım, restorasyon, konservasyon ve mimari restorasyon konularında, üniversitelerin ilgili önlisans ve lisans programlarından mezun olmak veya Mimarlık, Mühendislik, Fen-Edebiyat, Güzel Sanatlar, Dil ve Tarih-Coğrafya fakültelerinin taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarını koruma, onarım, restorasyon, konservasyon ve mimari restorasyon konularında lisansüstü programlarından veya bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekiyor.

Taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarını koruma, onarım, restorasyon ve konservasyon konuları ve mimari restorasyon alanında uygulama deneyimi olduğunu gösterir nitelikte hazırlanmış olduğu çalışma yapmak gerekiyor. Ayrıca arazi ve şantiye şartlarında çalışmaya engel hali bulunmamak şartları da bulunuyor.

Maaşlar Ne Kadardır?

Arkeolog maaşları ortalama 6 bin 150 TL’dir. Müze Araştırmacısı (Sanat Tarihçi) maaşları ortalama 5 bin 40 TL’dir. Restoratör maaşları ortalama lisans için 4 bin 720 TL’dir. Bu maaş hesaplaması bekar personeller içindir. Evli ve eşi çalışmayan için 388 TL de eş yardımı, ayrıca 72 aydan küçük her bir çocuk için 85 TL, 72 aldan büyük her bir çocuk için de 42 TL eklenebilmektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum