Kültür ve Turizm Bakanlığı 700 Memur Alacak! Adaylar 6 Aydır Bekliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı 700 Memur Alacak! Adaylar 6 Aydır Bekliyor

Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un müjdeyi verdi. 2021 yılı memur alımları kapsamında 700 kadro için adaylar 6 aydan fazla süredir bekliyor. 700 kadro kontenjanları ve başvuru şartları nelerdir?

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından 2 Kasım’da açıklama yapılmış ve 700 kamu personeli alımı müjdesini verilmişti. 6 aydan fazla süredir adaylar bekliyor. İlanın yayımlanması için bizler de bir an önce adayların beklediği başvuruların alınmasını talep ediyoruz. Mayıs ayı itibarıyla 6 aydan fazla süre geçti ama adayların beklentisi henüz karşılanmadı. Detaylarla ilgili olarak sizleri gerek bilgilendireceğiz gerekse gündem oluşturmaya devam edeceğiz.

700 MEMUR ALIMI HANGİ BRANŞLAR İÇİN OLACAK?

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Arkeolog, Sanat Tarihçi, Restoratör branşları için alımların yapılacağını belirtmişti. Bu kapsamda memur alımı sürecinin başlatılması için de adayların beklentileri arttı.

700 MEMUR ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Kültür ve Turizm Bakanlığına 700 personel alımı kapsamında Arkeolog, Müze Araştırmacısı, Restoratör alımlarında başvuru şartları neler olacak? Kimler Arkeolog, Sanat Tarihçi, Restoratör alımlarına başvuru yapabilecektir.

ARKEOLOG ALIMLARI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Kültür ve Turizm Bakanlığına 700 personel alımı bünyesinde Arkeolog Unvanlı Pozisyon için; Yükseköğretim kurumlarının lisans düzeyinde eğitim veren Arkeoloji, Arkeoloji ve Sanat Tarihi, Klasik Arkeoloji, Prehistorya, Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi, Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi, Prehistorik Arkeoloji, Tarih Öncesi Arkeolojisi bölümlerinden veya bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekiyor.

SANAT TARİHÇİ (MÜZE ARAŞTIRMACISI) ALIMLARI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Müze araştırmacısı alımı için adayların Sanat Tarihi programından veya bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının birisinden mezun olmak, Arazi ve şantiye şartlarında çalışmaya engel hali bulunmamak gerekiyor.

RESTORATÖR ALIMLARI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Kültür ve Turizm Bakanlığı restoratör alımları için adayların taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarını koruma, onarım, restorasyon, konservasyon ve mimari restorasyon konularında, üniversitelerin ilgili önlisans ve lisans programlarından mezun olmak veya Mimarlık, Mühendislik, Fen-Edebiyat, Güzel Sanatlar, Dil ve Tarih-Coğrafya fakültelerinin taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarını koruma, onarım, restorasyon, konservasyon ve mimari restorasyon konularında lisansüstü programlarından veya bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekiyor.

Ayrıca taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarını koruma, onarım, restorasyon ve konservasyon konuları ve mimari restorasyon alanında uygulama deneyimi olduğunu gösterir nitelikte hazırlanmış olduğu çalışma yapmak gerekiyor. Ayrıca arazi ve şantiye şartlarında çalışmaya engel hali bulunmamak şartları da bulunuyor.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI MAAŞLARI NE KADAR?

2021 yılı Ocak – Temmuz dönemi kapsamında maaşlar şu şekildedir: Arkeolog maaşları ortalama 6 bin 150 TL’dir. Müze Araştırmacısı (Sanat Tarihçi) maaşları ortalama 5 bin 40 TL’dir. Restoratör maaşları ortalama lisans için 4 bin 720 TL’dir. Bu maaş hesaplaması bekar personeller içindir. Evli ve eşi çalışmayan için 388 TL de eş yardımı, ayrıca 72 aydan küçük her bir çocuk için 85 TL, 72 aldan büyük her bir çocuk için de 42 TL olarak eklenmektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum