Kurum Açıkladı! Üniversite Mezunlarının Yüzde 71'i İş Sahibi Oldu

Kurum Açıkladı! Üniversite Mezunlarının Yüzde 71'i İş Sahibi Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu yükseköğretim "üniversite" istihdam göstergelerini açıkladı. Buna göre üniversite mezunlarının bölümler bazında işe girmesine dair istatistiki veriler açıklandı. İşte detaylar.

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından 2021 yılı yükseköğretim istihdam göstergeleri açıklandı. Buna göre lisans mezunlarının kayıtlı istihdam oranı yüzde 71.1 olarak gerçekleşti. Önlisans mezunlarında ise % 63 oldu. Adayların ayrıca kayıtlı istihdam oranları, mezuniyetleri sonrası ilk iş bulma sürelerine ve aylık ortalama kazançlarına dair detaylar verildi.

Branşlar bazında istihdam oranları

En yüksek istihdam oranları lisans alanı ile % 82.7 puanla sağlık ve refah olarak açıklandı. eğitim %77,8, mühendislik, imalat ve inşaat %77,8, bilişim ve iletişim teknolojileri %76,7 ile doğa bilimleri, matematik ve istatistik %72,3 olarak gerçekleşti. Ortalama ise % 71.1 olarak açıklandı.

tuik-1.jpg

En yüksek istihdam oranları

En yüksek istihdam oranı lisans alanında % 96.6 ile işitme engelliler öğretmenliği oldu. Ardından aile ekonomisi ve beslenme öğretmenliği %95,5, zihin engelliler öğretmenliği %95,4, görme engelliler öğretmenliği %94,4 ile çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmenliği %94,3 olarak açıklandı.

İlk 10 lisans bölüm için kayıtlı istihdam oranı

tuik-2.jpg

Önlisans bölümünde en yüksek istihdam oranları

Mühendislik, imalat ve inşaat %71,3, tarım, ormancılık, balıkçılık ve veterinerlik %66,0, bilişim ve iletişim teknolojileri %65,8, doğa bilimleri, matematik ve istatistik %65,2 ile iş, yönetim ve hukuk %64,3 oldu.

Önlisans bölümünde en yükse istihdam oranları

Paramedik %97,1, ambulans ve acil bakım teknikerliği %97,0, polis meslek eğitimi %92,1, endüstriyel otomasyon %87,9 ve elektronik haberleşme %86,7 olarak gerçekleşti.

Ortalama ilk iş bulma süresi

Lisans mezunlarında ortalama iş bulma süresi 13,6 ay olarak gerçekleşirken, bu süre ön lisans mezunları için 14,8 ay olarak açıklandı.

İlk iş bulma süresi en kısa olan alanlar

sağlık ve refah (7,7 ay), eğitim (10,9 ay), mühendislik, imalat ve inşaat (11,0 ay), bilişim ve iletişim teknolojileri (11,6 ay) ile hizmetler (12,4 ay)

Eğitim ve öğretim alanlarına göre ilk iş bulma süresi lisans

resim-3.jpg

İlk iş bulma süresinin en kısa olduğu bölümler

Lisans mezunlarının mezuniyetleri sonrası ilk iş bulma süre ortalamasının en kısa olduğu beş bölüm; dil ve konuşma terapisi (2,4 ay), güvenlik bilimleri (3,0 ay), görme engelliler öğretmenliği (3,4 ay), zihin engelliler öğretmenliği (3,7 ay) ve işitme engelliler öğretmenliği (3,8 ay) olarak açıklandı.

İlk 10 bölüm için ilk iş bulma süresi (lisans)

resim-4.jpg

İlk iş bulma süresinin en kısa olduğu önlisans alanı

Hizmetler (12,5 ay), doğa bilimleri, matematik ve istatistik (12,7 ay), mühendislik, imalat ve inşaat (13,7 ay), sağlık ve refah (13,7 ay) ile eğitim (15,0 ay) oldu.

İlk iş bulma süresinin en kısa olduğu önlisans bölümü

Uçak gövde bakım (1,0 ay), polis meslek eğitimi (2,9 ay), paramedik (3,3 ay), kamu güvenliği ve asayişin sağlanması (4,3 ay) ve mekatronik teknolojisi (5,8 ay) oldu.

Ortalama kazancın en yüksek olduğu lisans bölümler

Lisansta aylık ortalama kazancı en yüksek olan beş bölüm; pilotaj, havacılık ve uzay mühendisliği, gemi makineleri işletme mühendisliği, matematik mühendisliği ve uçak mühendisliği olarak açıklandı.

Ortalama kazancın en yüksek olduğu önlisans bölümler

Önlisansta aylık ortalama kazancı en yüksek olan beş bölüm; polis meslek eğitimi, tarım, perakende satış ve mağaza yönetimi, marka iletişimi ile ev idaresi olarak açıklandı.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum