Kurum Dışı Kamu Çalışanlarının Kadro Talebi Gündemde

Kurum Dışı Kamu Çalışanlarının Kadro Talebi Gündemde

Kamuda taşeron statüde tam anlamıyla kadro verilmemesinin sorunu devam ediyor. Bazı kamu birimlerinde çalışan fakat özel şirketten maaşını alan teknisyenlerin sorununu bu haberimizde gündeme getiriyoruz.

Kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron olarak çalışanların kadro sorunları biz nebze çözüldü. Fakat halen taşeron olarak çalışmakta olanlar için kadro ve statü sorunu mali ve özlük haklarla beraber masada çalışanlar için sorun olarak devam ediyor. Çünkü halen belediyeler başta olmak üzere bazı kurumlarda tam anlamıyla işçi kadrosu verilmedi.

Taşeron Sorunu

Taşeron kadrosu alarak kamu işçisi olan ve kadro almayanların sorunları hali hazırda devam ediyor. Taşeron kadrosu alarak 4/D kamu işçisi statüsüne geçen işçilerin özellikle mali haklar konusunda halen iyileştirme yapılabilmiş değil. Toplu İş Sözleşmesine kadar taşeron kadrosu verilen işçilerin maaşlarına diğer işçilerle aynı şekilde zam yapılmadı.

Öte yandan taşeron kadrosu verilmeyen ve özellikle de teknisyen kadrosunda görev alan çalışanların sorununa ve serzenişine bu haberimizde yer vermek istiyoruz.

Taşeron Devam Eden İşçiler

Birçok branş için kadro verilmesine rağmen teknisyen olarak görev yapan işçilerle ilgili olarak henüz bir aşama kaydedilmemesinden müzdarip olan çalışanlar var. Kamuda görev almalarına rağmen özel sektör çalışanı statüsünde olunmasından dolayı gerek iş güvencesi gerekse mali imkanlar açısından eksiklikler devam ediyor.

Kadrolu statüde çalışan işçilerle aynı yerde çalışıp farklı statü ve kadroya sahip olunmasından dolayı sorun bazı alanlarda devam ediyor. Kamuda çalışan tüm işçiler için kadro verilmemesi ve bazı alanların hariç tutulmasından dolayı gerek farklı maaş gerek farklı statüde çalışma özellikle bazı alanlarda çalışanlar için devam ediyor.

Kadrolu olunmamasından dolayı her an iş kaybı korkusu da büyük bir sorun olarak masada yer alıyor. Taşeron sorununa köklü çözüm olarak branşa, alana, dala bakılmadan kamuda çalışan tüm özel şirket çalışanlarına kadro verilerek kamu işçisi statüsüne alınmasıdır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum