KYK burs ve kredi sonuçları duyurdu

KYK burs ve kredi sonuçları duyurdu

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından KYK burs ve kredi sonuçlarının açıklandığını duyurdu.

Önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi alanlar için verilen KYK bursları ve kredilerinin başvuru sonuçları açıklandı. Böylelikle kimlere burs kimlere kredi çıktığı da netlik kazanmış oldu. Bu kapsamda sonuçlar KYK’nın internet sitesi üzerinden sorgulanabilecek. Sorgu sırasında kimlik bilgileri istenilmektedir. Bu bilgiler arasında kimlik numarası, sıra no, aile sıra no ve cilt sıra no bilgileri yer almaktadır.

Taahhütname Onayı
KYK burs sonuçları neticesinde kendisine burs çıkan kişilerin taahhütname onayı yaptırması gerekmektedir. bu onayı yapabilmek için öğrencilerin e-devlet hesaplarına girmeleri gerekmektedir. hesaba giriş yaparak onaylama işlemi yapılmaması durumunda kredi veya burs alınması mümkün olmayacaktır.

Burs Miktarları
Lisans veya önlisans eğitimi alan öğrencilerin bu sene için alacakları burs miktarı 470 TL olarak belirlendi. Yüksek lisans eğitimi alan kişiler için ise bu miktar 940 TL olarak belirlenirken doktora öğrencileri için bu miktar 1410 TL olarak belirlendi.

Burs veya kredi ödemeleri öğretim döneminin başından bu yana geçerli olmak üzere ödenmektedir. Dolayısıyla bu sene eylül ayının sonundan itibaren geçerli olmak üzere burs veya kredi ödemeleri yapılacaktır.

Ancak yukarıda da ifade ettiğimiz üzere kredi taahhütname onayı yapılmasının unutulmaması gerekmektedir. ödeme alınacak tarih ise her zaman olduğu gibi kimlik numaralarına göre yapılacaktır. Ancak genel olarak bakacak olursak ayın 6’sı ile 10’u arasında kredi ve burs ücretleri hesaplara yatırılmaktadır.

Ödemeler Ne Zaman Yapılacak?
E-Devlet üzerinden taahhütnameyi onaylayan öğrenciler, Kasım ayının sonunda iki aylık ödeme alacak. Taahhütnameyi onaylamayan öğrenciler ise 2017-2018 eğitim öğretim yılında burs ve kredi hakkından yararlanamayacak. Bu sebeple hakları yanan öğrenciler bir sonraki eğitim-öğretim yılı için KYK’ya başvuru yapabilecek. KYK borcunun ödenmesi, öğretim kurumunda kendi isteği ile çıkan öğrenciler ilişiğinin kesildiği tarihten itibaren en geç iki yıl sonra başlayacak. Öğrenciler, kredi aldığı sürede ödemelerini aylık olarak borçlarını ödeyebilecek.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.