KYK Yurt ve Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK Yurt ve Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

2016 ÖSYS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrencilerin kafasını yurt ve burs soruları kurcalamaya başladı. İşte burs ve yurt başvuruları hakkında bilgiler...

Kredi ve Yurtlar Kurumu 50 seneyi aşkın hizmetiyle öğrencilere yurt ve burs imkanı tanımaya devam ediyor. Öğrencilerin gittikleri illerde barınmasına güzel bir olanak sağlayıp, maddi açıdan durumu iyi olmayan öğrencilerin eğitimine de katkı sağlıyor. 2016 yılında burs ve yurt başvurularının nasıl olacağı merak konusu oldu.

2016 ÖSYS tercih sonuçlarının ardından hangi üniversiteyi kazandığını öğrenen öğrenciler, 12-16 Ağustos tarihleri arasında E-Devlet üzerinden üniversiteye online olarak kayıt yaptırabilecekler. Üniversite kayıtlarından sonra ise sıra yurt ve burs başvurularına sıra geliyor.

KYK Yurt ve Burs’larına başvurabilmek için öğrencilerin öğrenim durumu şu şekilde belirtilmiştir : Ön lisans öğrencisi olmak, Lisans öğrencisi olmak, Açık Öğretimde okuyor olmak (Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.) , Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencisi olarak eğitime devam ediyor olmak, Vakıf Üniversitesi öğrencileri, Üniversite kontenjanından bildirilen öğrenciler (okul birincileri kontenjanları gibi), Ülke adına müsabakalara katılan, Milli olmuş Amatör Sporcu olan öğrencileri, İkinci öğretimde okuyan öğrencilerden oluşmaktadır.

Yüksek lisans öğrencisi olup, hazırlık sınıfında eğitim gören öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sunduğu olanaklardan faydalanamamaktadır. Lisans öğrencilerinde ise hazırlık şartı olup olmaması farketmeksizin burs ve yurt imkanı sağlanmaktadır.

KYK burs başvurularının eylül ayı gibi başlaması beklenmektedir. Kurumdan ilk defa burs alacak öğrenciler değerlendirme sonucu Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun resmi internet sitesi üzerinden duyurulacaktır. Kendilerine burs veya kredi tahsis edilen öğrenciler E-Devlet üzerinden taahhütnamelerini onaylamaları gerekmektedir. Taahhüt senedini onaylamayan öğrencilerin burs veya kredisi ödenmeyecek olup ayrıca bir bildiri yapılmayacaktır. Ayrıca şehit ve gazi çocuklarına, anne babası vefat etmiş olanlara, “Milli Sporcu Belgesi” almış amatör sporculara, ÖSYM sınavında ham puanda ilk 100’e giren öğrencilere öncelik sağlanacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.