Lise Mezunları Açıköğretim Fakültesine Kayıt Şartları

Lise Mezunları Açıköğretim Fakültesine Kayıt Şartları

Açıköğretim Fakültesi kayıt şartları, açıköğretime kayıt yaptıracak öğrenciler için oldukça önemlidir. Her yıl çok sayıda öğrenci açıköğretim fakültesi bölümlerini tercih etmektedir. Bu kayıtlar internet üzerinden gerçekleşir.

Açıköğretim Fakültesi Nedir?
Açıköğretim Fakültesi,  Anadolu Üniversitesi’ nin bir bölümü olarak faaliyet gösterir. İlk kez 1982 yılında kurulmuştur. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi uzaktan eğitim yöntemi ile öğrencilere ulaşır. Türk Cumhuriyeti vatandaşları tarafından oldukça fazla tercih edilir.

Açıköğretim Fakültesinin Avantajları Nelerdir?
Açıköğretim Fakültesi, pek çok kişi tarafından tercih edilir. Herkesin şehir dışında üniversite okuma olanağı olmayabilir. Bu nedenle özellikle bulunduğu şehirdeki bir üniversiteyi kazanamayan öğrenciler açıköğretim fakültelerini tercih eder. Açıköğretim fakültesinin normal öğrenim yapan diğer üniversitelerden hiçbir farkı yoktur. Alınan diplomalar diğerleri ile denklik taşır. Bu nedenle herkesin eşit olanaklar ile üniversite eğitiminden yararlanması için Türk vatandaşlarına açıköğretim fakültesi uygulaması sunulur. Bu sayede üniversiteye gidemeyen pek çok kişiye üniversitenin kapıları açılmış olur.

Açıköğretim Fakültesi Sistemi Nasıl İşler?
Açıköğretim fakültesinin sağladığı avantajlardan dolayı çok fazla tercih edilmesi pek çok olanağı da öğrencilere sunmuştur. Açıköğretim fakültesi ile ilgili dersler TRT bünyesinde yayınlanır. TRT Okul kanalında her gün 12 saat açıköğretim fakültesi ders anlatımı vardır. Bu durum da öğrencilere büyük kolaylık sağlar. Ayrıca “aof e – öğrenme” sitesinden istenilen tüm videolara ulaşma olanağı da öğrencilere sunulur.

Televizyon ya da internet sitesi ile derslere ulaşma kolaylığı vardır. Bunun dışında tüm şehirlerde açıköğretim büroları bulunur. Bu bürolar öğrencilerin bilgilendirilmesini sağlar. Yılda üç kere gerçekleştirilen sınavları da yine bu bürolardan öğrenebilirsiniz. Ayrıca açıköğretim fakültesi ders kitapları da ücretsiz olarak öğrencilere dağıtılmaktadır.

AÖF Açıköğretim Fakültesi Kayıt Şartları
Lise öğrencilerinin açıköğretim fakültesi kayıt şartları listesini eksiksiz bir şekilde tamamlaması beklenmektedir. Açıköğretim fakültesi tüm bölümleri ÖSYM yerleştirmesi ile mümkün olmaktadır. Bu nedenle açıköğretim fakültesi önlisans bölümleri ÖSYM tarafından yapılan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile öğrenci almaktadır. Açıköğretim İktisat ve İşletme Fakülteleri ise ÖSYM tarafından yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ile öğrenci almaktadır.

Açıköğretime kayıt yaptırmak isteyen tüm liseden mezun öğrencilerin önlisans programları için YGS’ den en az 150 puan alması gerekir.  Lisans düzeyinde yerleşecek adayların ise LYS’ den 180 puan alması gerekmektedir. Bu puanın üzerinde puan alan tüm adaylar açıköğretim fakültesini tercih edebilirler.

Açıköğretim Fakültesi kontenjanları ÖSYM tarafından belirlenir. Adayların bu kontenjanlar ölçüsünde bölümleri tercih etmesi gerekir. Boş gösterilen kontenjanlar tercih edilerek ÖSYM tarafından sıralanan öğrenciler yerleşir.
Açıköğretim Fakültesine yerleşen öğrencilerin lise diploması, kimlik fotokopisi, 12 adet vesikalık fotoğraf ve öğrenci katkı payının ödendiğine dair makbuz ile açıköğretim bürosuna başvurması gerekir.

 

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
15 Yorum